Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

/ 28 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamile bayanların eşleri ile yakınlaşmasının bebeğe zararlı olacağı görüşü uzun zamanlardan bu yana devam etmiştir. Cinsel yaşamın gerek bebeğe zarar vereceği gerekse erken doğuma sebep olacağına ilişkin yanlış bilgiler vardır. Bu konuda hamile bayanlar çok rahat olabilirler herhangi bir tehlikesi yok fakat yine de doktora danışmakta fayda var.  Bu yüzden tüm anne adaylarının aklında endişe yaratacak bir konu olmasın. Ayrıca bazı düşüncelere Hamile kadın cinsel ilişkiye girebilir mi sorusu vardır. Hamilelikte cinsel ilişki süresi de en çok merak edilenlerden.  Bu gibi sorularınızın yanıtını çok merak ettiğinizi biliyoruz. Bu soruların yanıtını hemen aşağıdaki yazımızda paylaşacağız.

Cinsellik Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişkiye bulunmak yakınlaşmak akla takılan sorulardan bir diğeri de gebelikte orgazm olmanın erken doğum tehlikesine neden olacağı ile ilişkin bazı asılsız düşünceler vardır bunlar kesinlikle yanlıştır. Kadınların gebeyken orgazm olması endorfin hormonunun yükselmesine neden olur sadece. Bu açıdan da bebeğe giden kan akımını iyileştirerek bebek beslenmesini daha da güzel sonuçlandırır. Sanırım sorunuzun yanıtını olumlu olarak aldınız. Bebeğin gebelik boyunca rahminde bulunan amniyotik sıvı ve rahim ağzını tıkayan mukoid tıkaç tarafından korunuyor. Bu açıdan da hamilelikte ilişkiye girmek bebeğinize karşı hiçbir yan etkisi yok. Seks sırasında, karnından bir tekme olduğunu düşünüyorsan bu, rahimdeki değişikliklere verilen doğal tepkilerdir. Bu tepkiler bir problem işaret etmez. Aksine bebeğin orgazm olduğun sırada güzel tepkiyle karşılaşır.

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Gebe bayanların cinselliğe olan istekleri azalabilir. Cinsellik hiç olmadığı kadar zor ve gereksiz gelebilir. Bu da hamile bayanın vücudundaki değişimler nedeni ile olur. Tabii ki bu durumun sebepleri var. Bu gibi isteksizliğin nedenlerini aşağıda sıraladık:

Mide Bulantısı

Mide bulantısı cinsel isteği azaltır. Miden bulanırken, seks düşünemezsin. Bu nedenler de kendini gözlemlemeli ve bulantılarının azaldığı zamanlarda seks düşünebilirsin. Bu zamanlar eşinle yakınlaşmak için en iyi zamanlar olabilir. Yine de kendini kötü hissediyorsan, kendini zorlama asla. Bu hem senin hem de eşin için zevk yerine acı verir.

Halsizlik

Hamile bayanların hissettiği halsizlik cinsel isteği azaltacaktır. Yine kendinizi iyi durumda gördüğün zamanlar da ve uygun zamanlarda eşinizle yakınlaşabilirsiniz. Ayrıca da eğer imkan varsa sabah saatlerinde yakınlaşabilirsiniz.

Bedenindeki Değişimler

Büyüyen karın dolayısıyla cinsel ilişki pozisyonları zorlaştırdığı ve kilo problemi de kendini daha az çekici hissedeceğin bir dönem olacak. Fakat bazı insanlar hamileliğin çok çekici olduğunu düşünür; bunlardan biri de eşin. Fakat yine de sen kendini rahatsız hissetmenin üstesinden gelemiyorsan, bir de loş ışıkta sevişmeyi ve kendini daha seksi hissedeceğin iç çamaşırlar giymeyi tercih edebilirsin.

Göğüslerde Ağrı

 Hamile bayanların çoğunda göğüslerin de ağrı hissedebilirler. Göğüsleriniz her zamankinden daha güzel görünüyor fakat çok fazla ağrı olması hoşuna gitmiyor mu? Merak etmeyin bunlar geçici durumlar. Fakat bu durum cinsel hayatını zorlaştırıyorsa eşinle bunu paylaşmalı, ilk 3 ayın sonuna doğru bu acının azalacağını açıklamalı ve biraz sabırlı olmasını istemelisin.

Kanamalar

Hamilelik sırasında rahim ağzında kan toplanır, artan kan dolaşımı nedeni ile de bu bölgede yeni kan damarları oluşur. Böylelikle de gebelikte cinsellik sonrası kanama olabilir. Özellikle de hamileliğin son dönemlerinde rastlanan bu tip hafif kanamalar görülür. Endişe etmeyin.

Düşük Korkusu

Orgazmdan sonraki rahim kasılmalarının doğum sancısıyla bir bağı yok. Bir problem olması durumda zaten doktorlarınız bunu görürler.