Günümüze renklerinin önemi ve Renklerin anlamları nelerdir?

/ 5 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Günümüze renklerinin önemi ve Renklerin anlamları nelerdir?

Renk, ışığın eşya üzerine çarpması neticesinde yansıyan ışınların gözde meydana getirdiği duyumlardır. Kımızı, turuncu, mor, lila gibi renkler olmasayı, eski televizyonlarda olduğu gibi sadece siyah ve beyazdan olsaydı acaba hayatın canlılığı olur muydu? Hayatımız monotonlaştığında parklara gidip çiçeklerin renkleri ile hayat bulmaktayız. Canımız sıkkın olduğunda modumuzu yükseltmek için kırmızı veya parlak renkler giymeyi tercih ederiz ki bünyemize hareketlilik gelsin. Hayatımızın her alanında bu veya buna benzer yaşadıklarımız renklerin günümüzdeki önemi ve renklerin anlamları açısında önemlidir. Gördüklerimizi bile renklere göre tanımladığımız bir hayattan renkleri çekip alırsanız geriye duygularımız düşüncelerimizi anlatacağımız bir şey kalmayacaktır. Canlı, heyecanlı ve hareketli insanları anlatırken renkli, sevgisiz, hareketsiz insanlar için ise renksiz ifadesini bile kullanırız.

Renkler ve Hayatımızdaki Yeri

İnsanoğlu var olduğu günden itibaren renkler bir anlam yüklemiştir. Törenlerde giydikleri kıyafetlerden, savaşlardaki kıyafetlerine kadar her şeyde rengin üstünlüğü baz alınmıştır. Renklere yükledikleri anlamlara göre giyinmiş, anlamlara göre yaşadıkları alanları döşemişlerdir. Renklerin günümüzdeki önemi ve renklerin anlamları tarihin geçmiş yıllarından şimdiki bize hediyedir. Dini inanışlarında bile renklerin anlamına değer vermişler, ibadet ettikleri yerleri ona göre boyamışlardır. Çinliler iyi ve kötü ruhları temsil etmek için duvarları maviye, çatıları sarıya boyamışlar. Mısırlılar ise ibadethanelerinin tavanlarını cenneti hatırlatması için maviye, Nil Nehri’nin bereketini simgelemesi için zemini yeşile boyamışlardır. Budizm’in kurucusu Buddha insan ruhunu yüceltici konuşmalar yaparken sarı, insanın değişken kaderinden bahsederken kırmızı giyermiş. Hastalıkları tedavi için renkler kullanılmıştır. Renk terapisinde en çok uygulanan renkli ışık terapisidir. Her rengin ışığı farklı hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Renkleri Ne Anlama Gelir?

Evrende var olan her şeyin bir rengi vardır. Aslında bir renginde binlerce tonu var. Ağaçlarla dolu ormana bakıldığında bile yeşilin farklı tonları görülmektedir. Birileri hayatında kaç çeşit renk gördün diye sorsa insanlar cevap vermekte zorlanacaktır. Çünkü ana renklerin oluşturduğu binlerce ara renkler vardır. Renklerin günümüzdeki önemi ve renklerin anlamları için çevremizde en çok gördüğümüz renkleri ele alalım;

 

 • Sarı; incelik, neşe, pırıltı, zenginlik, huzur, zeka
 • Mavi; Özgürlük, sonsuzluk, öncü, hayal gücü, rahatlık
 • Kırmızı; dinamizm, canlılık, aşk, ataklık, hareket, kararlılık, güç
 • Siyah; gizem, asalet, koruyucu, güç, tutku, matem,
 • Beyaz; istikrar, temizlik, güven, saflık, barış
 • Mor; lüks, bilgelik, asalet, itibar, ihtişam
 • Yeşil; büyüme, doğa, huzur, canlanma, sağlık, hareket
 • Turuncu; yapıcı, hız, canlı, neşe
 • Pembe; rahatlık, başarı, sevgi, güven, neşe
 • Kahverengi; doğurganlık, doğallık
 • Gri; şefkat, alçak gönüllülük, denge
 • Lacivert; verimlilik, otorite, sonsuzluk

Günümüze renklerinin önemi ve Renklerin anlamları nelerdir? (1 Yorum)

 1. Çok önemli tespitlerde bulunmuşsunuz. Çevremdeki kim hangi rengi seviyor diye düşündüm ve sizin yazdığınız karakter tipleri tıpa tıp uydu. Gerçekten de doğruymuş demekki.