Güneş Gözlüğünün Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

/ 13 Temmuz 2019 / 46 / yorumsuz
Güneş Gözlüğünün Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Özellikle yaz aylarında dış ortamda her zaman kullanılan güneş gözlükleri esasen sadece yaz günlerinde değil kış mevsiminde dahi kullanılması gereken aksesuarlardandır. Bunun nedeni estetik veya moda kaygısından ziyade sağlık açısından önemidir. Doğru güneş gözlüğü seçimi ile göz sağlığının korunması iyi bir güneş gözlüğünün zararlı ultraviyole ışınlarını engellemesi ile birlikte tam tersi durumda ise sahte güneş gözlüklerinde ultraviyole ışınlarının göz içerisine direkt işlemesi oldukça tehlikelidir. 

Sahte güneş gözlüğü öncelikle yalancı bir karanlığa sebep olması ile ortaya çıkmaktadır. Bu da göz bebeğinin daha çok büyümesine ve zararlı ultraviyole ışınlarının göz içine girmesine neden olarak kısa ve uzun vadede ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Kısa süreli de olsa sahte güneş gözlüğükullanımlarında göz kızarıklığından sarı noktaya ve alerjik göz hastalıklarına ve retina yırtıklarına kadar varan sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de doğru güneş gözlüğü alınması ve orijinal ürünlerin kullanımı için güneş gözlüklerinin kalite belgesi ve ultraviyole ışınları konusunda bir sertifika mutlaka olmalıdır. Satın alınan gözlükte ayrıca CE işareti mutlaka olmalıdır.  

Markalı ürünlerin tercih edilerek sahte güneş gözlüğü konusunda dikkatli davranmak oldukça önemlidir. Çünkü göz sağlığını tehdit eden ciddi sorunlara neden olan bu tür sahte ürünler ucuz olduğu için piyasada ilgi görmektedir. Mutlaka sertifikalı ve tanınan bilinen marka ya da satıcılardan alınan doğru güneş gözlüğü ile sağlık açısından fayda öne çıkmaktadır ve önemsenmelidir.