Gündüz Uykusunun Sağlığa Faydaları

/ 16 Ekim 2019 / / yorumsuz
Gündüz Uykusunun Sağlığa Faydaları

Eğer uykudan mahrum kalırsanız veya sadece rahatlamak için bir yol arıyorsanız, biraz kestirmeyi düşünebilirsiniz. Yine de günün yanlış saatlerinde veya çok uzun süre uyuklamak geri tepebilir. Gündüz uykusundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi anlayın.

Uyuklamanın faydaları nelerdir?

  • Gevşeme
  • Azaltılmış yorgunluk
  • Artan uyanıklık
  • Geliştirilmiş ruh hali
  • Daha hızlı tepki süresi ve daha iyi hafıza dahil, geliştirilmiş performans

Uyuklamanın sakıncaları nelerdir?

Uyuklamak herkes için değil. Bazı insanlar sadece gün boyunca uyuyamazlar ya da uykularını bazen gerektiren yataklardan başka yerlerde uyumakta zorlanırlar.

Uyuklamak ayrıca, örneğin:

Uyku ataleti. Kestirmeden uyandıktan sonra kendinizden büyük ve şaşkın hissedebilirsiniz.

Gece uyku problemleri. Kısa kestirmeler genellikle çoğu insan için gece uyku kalitesini etkilemez. Ancak geceleri uykusuzluk veya düşük uyku kalitesi yaşarsanız, uyuklama bu sorunları daha da kötüleştirebilir. Uzun ya da sık şekerlemeler gece uykusuna karışabilir.

Ne zaman uyuklamalıyız?

Aşağıdaki durumlarda kestirmeye zaman ayırmayı düşünebilirsiniz:

  • Yeni yorgunluk veya beklenmedik uyku halinde.
  • Uyku kaybı yaşamaya hazırken – örneğin, uzun bir çalışma vardiyası nedeniyle.
  • Planlanan kestirmeleri günlük rutininizin bir parçası haline getirin.

Ani bir gündüz uykusu ihtiyacı, sağlık sorunlarına işaret edebilir mi?

Eğer gündüz uykusuna daha fazla ihtiyaç duyuyorsanız ve yaşamınızda yeni bir yorgunluğun açık bir nedeni yoksa, doktorunuzla konuşun. Bir ilaç alıyor olabilirsiniz veya bir uyku bozukluğu veya gece uykunuzu bozan başka bir tıbbi durum geçiriyor olabilirsiniz.

Kestirmenin en iyi yolu nedir?

Kestirmeden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Kestirmeleri kısa tutun. Sadece 10 ila 20 dakika kestirmeyi hedefleyin. Ne kadar uzun kestirirseniz, daha sonra kendinizi kötü hissetme olasılığınız o kadar artar. Ancak, genç yetişkinler daha uzun şekerleme tahammül edebiliyor olabilir.

Erken öğleden sonra kestirin. Öğleden sonra 3’te uyuyakalmak gece uykusuna karışabilir. Uyuma ihtiyacınız, uyku programınız, yaşınız ve ilaç kullanımınız gibi bireysel faktörler, günün en iyi zamanını belirlemede rol oynayabilir.

Dinlendirici bir ortam oluşturun. Konforlu bir oda sıcaklığında ve az miktarda dikkat dağıtıcı ile sessiz ve karanlık bir yere şekerleme yapın.

Uyukladıktan sonra, aktivitelere devam etmeden önce uyanmak için zaman verin – özellikle hızlı ya da keskin tepki gerektirenler.