Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmanın Yolları Nelerdir?

/ 7 Ekim 2019 / 6 / yorumsuz
Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmanın Yolları Nelerdir?

Teknolojik bir çağda yaşıyoruz. Cep telefonları, tabletler, akıllı cihazlar hayatımıza girdiğinden beri birçok işimizi bu cihazlar üzerinden yapıyoruz. Hesaplamalar, alışveriş listeleri, telefon numaraları gibi eskiden aklımızda tuttuğumuz her şeyi artık bu cihazlara kaydediyoruz. Hal böyle olunca hafızamızda körelmeye başlıyor. Bu yazımızda hafızamızı güçlendirmeye yarayacak yöntemlere değineceğiz.

Herşeyden önce beyin sağlığı için dinlenme çok önemlidir. Ve beyin için en önemli dinlenme uykudur. Gece uykunuz düzenli olmalıdır. Günde en az 6 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Özellikle güne zinde başlamanın önemli bir ayağı olan kahvaltınızı asla atlamayın. Gün içerisinde fast food tarzı yiyeceklerden kaçının. Abur cubur atıştırmak yerine meyve veya meyve kurusu yiyin. Beyin sağlığı için önemli olan sebze ve ceviz gibi kuruyemişleri bol tüketin. Beyin için bir diğer önemli besin de balıktır. Balığı bolca tüketin. Balık sevmiyorsanız doktorunuza danışarak omega-3 tabletleri kullanabilirsiniz.

Beynin düşmanları olan sigara ve alkolden uzak durun. Kesemiyorsanız azaltmayı deneyin. Günde 1 kadeh şaraptan fazla alkol almamaya çalışın.

Spor yapamıyorsanız hergün 15-20 dakika egzersiz yapın. Bedenin zinde olması beyin sağlığı için de önemlidir. Koşu ideal bir egzersizdir. Koşu sizin için uygun değilse tempolu yürüyüşte faydalı olacaktır.

Beyninizi çalıştıracak aktivitelerle uğraşın. Kitap okuyun, bol bol bulmaca çözün. Bir nesneye bakmakla kalmayın, inceleyin. Bir nesnenin detaylarına bakmak beynin çalışmasını sağlayacaktır.

Stresle başa çıkmayı öğrenin. Stresli anlarınızda derin derin nefes alarak ve aldığınız nefese yoğunlaşarak sakinleşmeye çalışın. Stresi kontrol altına almanız beyninizin daha az yorulmasını sağlar.