Göz Alerjisi Nedir? Neden Olur Yapılması Gerekenler Nelerdir?

/ 7 Nisan 2020 / / yorumsuz
Göz Alerjisi Nedir? Neden Olur Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Göz alerjisi daha çok mevsimsel ya da solunum yolu hastalıklara bağlı olarak kızarıklık şişme batma hissi veren rahatsızlıklardır. Solunum yolu rahatsızlıkları arasında örnek verebileceğim grip gibi burun akıntısı genizde yanma boğaz ağrısı ve buna ilişkin olarak da gözlerde ağrıya sebep olabilir. Bahar en güzel mevsim olsa da göz hastalıklarına sebep olabilmektedir, ancak havada uçuşan polenler özellikle alerjik durumları konusunda hassas olan bünyelerde hasta edebiliyor. Bunun yanı sıra ayrıca göz doktorunuz dan muayene görünmenizde fayda var.

Ayrıca lens kullanımı gözünüzü kör edebilir. Kullanılan lensler çok fazla mikrop taşıdığı için gözlerinizi kaybedebilirsiniz. Nu açıdan dikkat etmelisiniz. En azından lenslerinizi muhafaza edilen kutusunu her gün yıkamalı ve solüsyon suyu her gün değiştirilmeli. Bunlara dikkat etseniz bile yine de ne kadar gözlerde rahatsızlık oluşturmaz gibi ifade kesin olarak kullanmam doğru olmaz. Mevsimsel alerjik göz rahatsızlıklarında en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Tüm alerjik rahatsızların olgularının yaklaşık olarak yarısı bu gruptan ve polenler sebep olmaktadır. Rahatsızlık hasta kişi iki taraflı göz yaşarması, kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklık gibi şikayetlerini dile getirmekteler.  Hastalık şikayetlerinin arasında Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, görme sık yaşanan problemler arasın da yer alır. Daha çok rahatsızların belli başlı olarak burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi alerjik şikayetler, bulguları da rastlanır.

Yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlar arasında %70 bu problemler ile karşılaşmaktalar. Bunun ihmal edilmesi daha çok problem teşkil edeceğinden dolayı uzaman bir doktor yardımı almak en doğru fikir olacak sizin için.