Genital Bölgede Oluşan Kaşıntı Nedenleri

/ 8 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Genital Bölgede Oluşan Kaşıntı Nedenleri

Kullandığımız kokulu pedler ve tamponların içinde bulunan kimyasallar belli bir zaman sonra da kaşıntıya neden olabilir. Önceleri kokusu ile bize cazip gelen pedlerin, aslında vajinal bölgede hasar olabileceğini de hesaba katmalısınız. Aynı zamanda uzun süre değiştirmediğiniz pedler sağlığınızı ciddi olarak da olumsuz etkiler yaratabilir. Seçtiğiniz kişisel bakımların detayı ne denli fazlaysa içerisindeki kimyasal maddelerin içeriği de çok olacağını göz ardı etmeyiniz. Kokulu pedler yerine daha doğal olan pedler kullanılmalı ve sık sık pedinizi değiştirmelisiniz.

Vajinada Uzun Süre Kalan Sperm

Vajina bölgesi doğal içeriğinde bulunan asitler nedeni ile de bir koruyucu oluşturmasına rağmen, spermlerin uzun bir süre vajina ile temasıyla Ph dengesini olumsuz olarak etkiler. Bu açıdan da dengesi bozulan vajina bölgesinde kaşıntı ortaya çıkacaktır. Vajina dengesinin bozulması ile birlikte oluşan kaşıntı Ph dengesi düzeltilmediği zaman uzun süre devam edebilir. Cinsel ilişki ile aynı konuymuş gibi gözükse de bu farklı bir durum. Bu durum iki taraftan birinde olan rahatsızlığın, karşı tarafa geçmesine sebep olur ve partnere mantar bulaştırılmasına davetiye çıkarmış olursunuz. Bu durumda ilişkiye bir süre ara vermelisiniz veya iki partnerinizle birlikte eş zamanlı olarak ilaç kullanmanız lazım.

Kadınların en çok sevdiği olan dar kıyafetler, seksi bir görünüme ulaştırması nedeni ile de ilk tercih olarak dolaplarda yerini almakta. Zaman içerisinde gittikçe daha da dar giyinen bayanlar gözdesi haline gelmiş durumda. Fakat dar giyinmekte etkileyebilir.

Doğum Kontrol Hapları: Öncelikle doğum kontrol haplarını doktor tarafından almanız gerektiğini unutmamalısınız. Uzun süre aldığınız bu ilaç bir zaman sonra vajinal bölgede kuruluk yapabilir ve bu da kaşıntıya neden olabilir. Bu durumda ilk yapmanız gereken tekrar doktora gitmek ve kullandığınız ilaçları değiştirmeniz gerekecektir.

Mantar Enfeksiyonu: Genital bölgedeki kaşıntıya neden olan en baştaki sebep mantar enfeksiyonlarıdır. Yaz aylarında deniz ve havuz gibi yerlerde ıslak kalma sonucu da mantar oluşmasına sebep gösterilir. Doğum kontrol hapı, beslenme alışkanlıklarında oluşan değişiklik, antibiyotik kullanımı, stres, menopoz, gibi sebeplerden dolayı da meydana gelebilen mantar enfeksiyonu, iç ve dış vajinada kaşıntı, süt kesiği kıvamında kokulu bir akıntı ve ciltte görülen kızarıklar ile kendini gösterir.