Genel Kültür Nasıl Büyük Önemi Vardır

/ 27 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Genel Kültür Nasıl Büyük Önemi Vardır

Genel kültür deyince üç aşağı beş yukarı hepimizin aklına bir şey gelir. Ancak tam olarak genel kültür nedir? Neden önemlidir? Bu soruların cevabı doğrudan dilimizden dökülebilecek şeyler değildir.

Genel kültür; tarihi bir zaman yolculuğu içinde bir toplumun sonraki nesillerine aktardığı her türlü maddi ve manevi bilgi ve birikimdir. Bu bakımdan genel kültürün maddi birikimleri arasına; sanat eserleri, müzik, resim, heykel gibi eserler girmekle birlikte kap, çanak, silah sayılabilecek kılıç, ok, yay gibi edevatlar da girebilir. Manevi birikimlere örnek olarak ise; tarih, coğrafya, örf ve adet gibi şeyleri rahatlıkla sayabiliriz.

Peki, genel kültür neden lazımdır? Bireyler, özellikle İHEB’den sonra kendisini dünya toplumunun bir üyesi olarak lanse etse de bu aslında tam olarak böyle değildir. İstese de istemese de dünya toplumunu oluşturan diğer insanlardan bir farklılığı vardır ki işte buna kültür denir. Bu gerçekten büyük bir farktır.

Kültürün bilimsel bir tanımını yapmak yerine burada kısaca söyleyelim ki bir milleti diğer milletten ayıran her türlü özelliktir. Bu bakımdan birey, ait olduğu toplumu tanımak için kültür edinmeli ve yine ait olduğu toplumun özellikleri, alışkanlıkları, dünya görüşleri hakkında en azından bir genel bilgiye sahip olmalıdır.

Genel Kültür ile Yapılabilecekler

Birey, kültürü tanıyıp edindikten sonra bu sahip olduğu bilgilerle ne yapacağını bilmeyebilir. Açıkçası buna gerek de yoktur. Çünkü birey ait olduğu toplumu bilmek ve tanımak zorundadır. Bu zorunluluk, onun bu bilgileri bir yerde kullanması için var olan bir zorunluluk değildir. Gelecekte bir bireyin o toplumda ne kadar önem arz eden bir konuma gelebileceğini hiç kimse bilemez. Bir örnek üzerinden gidelim. Almanya’da yaşayan 3 milyonun üzerinde Türk vatandaşı vardır.

Alman kültürünü tanımış ve benimsemiş bir Türk vatandaşının, yönetici bir kadroya girdiğini farz edersek idaresi altındaki insanlar ile kendisi arasındaki uçurum ve çatışmayı hepimiz rahatlıkla tahmin edebiliriz. İnsanlarımız, genel kültürü sadece KPSS gibi sınavlar için gerekli görse de aslında genel kültürün öğrenilmesinin önemi, KPSS sınavlarında başarılı olmaktan daha büyüktür.

Genel Kültür Nasıl Büyük Önemi Vardır (1 Yorum)

  1. Genel kültürün önemi ile ilgili gayet güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Editörün eline, kalemine sağlık. KPSS sınavında genel kültür ile alakalı sorular var diye biliyorum. Aslında bunu ilkokul birinci sınıftan itibaren ders olarak vermeleri gerekir. Kültür her şeydir.