Gençlerin Toplumdaki Önemi Nedir?

/ 12 Mayıs 2022 / / yorumsuz
Gençlerin Toplumdaki Önemi Nedir?

Gençlerin Toplumdaki Önemi Nedir?

Gençlerin Toplumdaki önemi nedir? Sorusu için gençliğin tanımını yapmak gerekir. Gençlik, çocukluk ve yetişkinlik arasında olan hazırlık kısmıdır. Bireyin gelişmiş, daha mantıklı, daha zeki, daha sosyal isteyen bir yaşama ya da hayata hazırlanmanın büyük bir adımıdır.

Gençlik kendini geliştirme çağı olduğundan dolayı birey gençken kendini geliştiremezse sonrasında hem çevresine hem de kendisine büyük bir zararı oluyor. İşte bu yüzden Dünya’yı güzelleştirmeye başlarken önce gençlerden başlamak gerekir.

Gençliğin Önemi Nedir?

Gençlik ülkenin geleceğidir. Gençlik bir ülkenin gücüdür. Gençlik olmazsa ülke umutsuzdur. Gençlik bir ülkenin en önemli unsurudur. Şayet gençlik gelişmezse ülke gelişemez. Bu sebepten dolayı gençliğin önemli olduğunu vurgularken eğitimi, sağlığı ve onun güvenliği büyük önem taşımaktadır. Gençlerin toplum içerisindeki önemi nedir? Sorusu için gençliğin önemi ve gençlere bazı konularda yardımcı olmak gerekir.

Gençliğin kendi başlarına hareket etmeleri oldukça zordur. Çünkü henüz mantıklı karar veremezler. Bu yüzden başlarında bir yetişkine ona rehberlik etsin diye ihtiyaçları vardır. Şayet yetişkin gençliği saygılı, dürüst, topluma faydalı yeiştirirse gençlik de ileride başkasına rehber olabilir. Gençlik nasıl büyürse ülke o vaziyeti alır. Gençliğin kötü yola sapmaması, terbiyesiz olmaması için anne ve babaları bu yolda sorumludur.

Gençlik ve Toplum

Bireylerde toplumun büyük çoğunluğunu gençlik oluşturur. Toplumu oluşturan Tarihte en eski dönemler ekonomiyi  güçlendiren, askeri birliğini zinde tutan, enerjik ve fedakar, oldukça da zeki gençlerle doludur.

Başarılı bir ülkenin gelişmiş, zeki, mantıklı kararlar verebilen, olgun, dürüst,çalışkan, hedefleri doğrultusunda ilerleyen, hoşgörülü, güleryüzlü  ve  kanıtlayan gençlere ihtiyacı vardır. Sonuç olarak neden gençlik? Gençlik, bir çok şeyi şekillendirir. Gençlik en önemli ülkeyi şekillendirir. Gençlik toplum için en önemli etkendir. Bunun farkına varmalı ve gençliğin toplumu yönetmesi üzerine lider ruhlu olarak yapılandırılması gerekir..

Gençlerin Toplum İçerisindeki Önemi Nedir?

Anne ve baba olarak gençlere iyi sahip çıkılması gerekir. Onların eğitimine, sağlığına, psikolojisine, yemeğine,uykusuna dikkat ettiğiniz kadar sevgi de vermelisiniz. Onların sadece maddi olarak değil manevi olarak yanında olmanız, ileriki hedeflerinde onlara destek çıkmanız ve özgüven sahibi bir birey olmalarında yardım etmelisiniz. Onların da kendilerinin bir şeyler yapabileceğini ispatlamalı ve onlarla gurur duymalısınız.

Onları iyi bir evlat olarak yetiştirmeli, iyiyi kötüyü öğretmelisiniz. Kendi çocuğunuzu koruduğunuz, hakkını yedirmediğiniz kadar bir başka gencin de hakkına girmeyiniz. Ne de olsa hepsi birer ülke yönetecek insanlardan ibarettir. Aileler genel olarak gençlerin kendileriyle sohbet etmediklerinden, kendilerini dinlemediklerinden, iletişim kuramamaktan şikayetçilerdir. Gençlerin de ebeveynlerinden şikayetçi olduğu konular da epey fazladır.

Mesela sürekli tavsiyelerde bulunup öğüt vermeleri, gençleri aşağılamaları, eleştirmeleri ve yönetmeye çalışmaları bunlardan bazılarıdır. Hepsi herkes için zor fakat ortak yolu bulmak ebeveynlere düşüyor. Ebeveynler olarak gençlere biraz daha fazla güvenmeli ve ilgi göstermelisiniz. Gençler için bir birey olarak da biraz daha az asosyal olarak ailenin değerli olduğu bilinmelidir.