Gaziantep Mutfağının Sırları

/ 16 Mayıs 2022 / / yorumsuz
Gaziantep Mutfağının Sırları

Gaziantep Mutfağının Sırları

Gaziantep Mutfağının Sırları Yemek insanların en temel gereksinimlerinden bir tanesidir. Ülkemiz ise Fransa ve İtalya gibi dünyanın en geniş mutfağına sahip olan ülkelerinden bir tanesidir. Birçok bölgede ve kentte öne çıkan yemekler vardır. Gurme turizmi ile farklı kentlere gidenlerin en çok tercih ettiği kentlerin başında Gaziantep kenti gelmektedir. Gaziantep aynı zamanda mutfak müzesi de barındıran bir kenttir. Kentin bilinen 250 üzerinde çeşitli yemeği vardır. Yiyenlerin bir daha yemek yemek istediği da kente gelenler tarafından son derece merak edilmektedir.

Gaziantep Mutfağının Olmazsa Olmazları

Bu noktada hemen şunu ifade etmek gerekir ki Gaziantep bugün olduğu dün de çok farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir yerleşim birimidir. Bunun yanı sıra kentte çok değişik dönemlerde farklı kültürler ve uygarlıklar yaşamıştır. Buna istinaden de kentte yaşayan herkes bu kültüre kendi izlerini bırakmıştır. Bu da doğal olarak yemeklerine yansımış durumdadır. Her kültür kendi geleneklerine ait bir lezzet bıraktığı için ortaya geçen yıllar içinde şahane lezzetler çıkmıştır.

içinde bir diğer öne çıkan faktör Mezopatamya kültürünün tüm karakteristik izlerinin yansımasıdır. Gaziantep mutfağında acı, ekşi ve değişik türden baharatlar kullanılmaktadır. İsot, sarımsak gibi muhtelif türden biberler, bölgeye has otlar sebzeler Gaziantep mutfağının incelikli sırları arasında gelmektedir. Gaziantep yemeklerinden de anlaşılacağı gibi bulgur, un ve etin birleşimi ile ortaya çıkan lezzetler de kentin mutfağının sırları arasındadır. Bu noktada şunu ifade etmek gerekir ki kentin neresinde olursa olsun doğal ve birinci sınıf lezzetler yemeklerde tercih edildiği gibi lezzette de seviyeye üst noktaya çıkmaktadır. Her şey doğal ve bölgeye aittir.

Gaziantep Mutfağının Öne Çıkan Yemekleri

Gaziantep mutfağının sırları için öne çıkan yemeklerinden bahsetmek gerekir ise şu bilgiler verilebilir. Kente ilk defa gelenler eğer misafir ise mutlaka beyran çorbası içmeye götürülür. Beyran yemek olarak da kabul edilen son derece sağlıklı bir yiyecektir. Katmer son derece özel bir tatlıdır. Ali Nazik Kebabı farklı türevleri olan bir yemektir ve tamamen kente hastır. Kuru dolma, kuru baklava, nohut dürüm, menengiç kahvesi, cartlak kebabı, analı kızlı, küşleme, simit kebabı, pirpirim aşı, hedik, çağla aşı,haytalı kentin diğer öne çıkan yöresel yemekleri arasındadır. Elbette bunlar dışında da çok farklı lezzetler  de Gaziantep mutfağında yer alır.

Gaziantep Mutfağı Gaziantep’de Nerede Yenir?

Gaziantep mutfağında menengiç kahvesi içmek için en doğru adres iki ayrı şubesi olan Tahmis Kahvecisi’dir. Yemesek, Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi,  İmam Çağdaş, Nohutçu Metin Usta ve Metanet Lokantası, Kebapçı Halil Usta yemek yenilebilecek olan başlıca yerlerdir. Bu yerlerin hepsi başlı başına farklı lezzetlerin en üst kalitede yenildiği mekanlardır. Birçoğu eski Antep bölgesinde yer almaktadır.