Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

/ 19 Ocak 2019 / 1 views / yorumsuz
Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

Hem kokusu hem de lezzeti ile mutfaklarımızı süsleyen fesleğeni evinizde yetiştirebilirsiniz. İşte fesleğen yetiştirme önerilerimiz!

Fesleğen Yetiştirme Önerileri

Fesleğen bakımı kolay olan bir bitkidir. Özellikle dışarıdan büyümüş olarak aldığınız fesleğenlerin bakımı oldukça kolay olacaktır. Ancak tohumdan fesleğen yetiştirecekseniz bu biraz daha uzun sürecek ve hazır aldığınız fesleğene göre daha çok sizi uğraştıracaktır.

Ekeceğiniz Mevsime Dikkat Edin

Fesleğeni yetiştirmeyi seçtiğiniz yönteme göre ekeceğiniz mevsim farklılık gösterecektir. Eğer saksıda fesleğen yetiştirme işlemini yapacaksanız tohumları mart ayında ekmeniz gerekecektir. Eğer fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz bu durumda tohumları mayıs ayında ekmeniz gerekecektir. Aynı zamanda bahçede fesleğen yetiştirecekseniz domateslerin yanına fesleğeni ekerek daha hızlı büyümesini sağlayabilir ve kokusu ile domateslerinize zarar verecek haşereleri uzaklaştırmasını sağlayabilirsiniz.

Fesleğen gün Işığı ve Sıcak Hava İster

Saksıya ektiğiniz fesleğenler aşağı yukarı yedi gün içinde köklenmeye başlayacaktır. Köklenme sürecinden itibaren fesleğenlerinizin mutlaka sıcak hava olan ve gün ışığı alan bir noktada olduğundan emin olun. Bu iki husus fesleğenlerin en çok ihtiyaç duyduğu konulardır.

Sulama Sıklığınıza Dikkat Edin

Fesleğen çoğu bitkinin aksine sık sulama istemeyen bir bitkidir. Haftada bir kez derinlemesine sulama yapmak fesleğen için yeterli olacaktır. Fesleğen sulama aralığını belirlemek için toprağın üst kısmını kontrol edebilirsiniz, toprağın üstü kuruduğu zaman fesleğeni sulayabilirsiniz. Eğer fesleğen sararmaya başladıysa bu bitkiyi çok suladığınızı, eğer yapraklar kurumaya başladıysa bu fesleğeni az suladığınızın işareti olacaktır.

Fesleğen Toplama Önerileri

Fesleğen nasıl yetiştirilir sorusunun ardından en çok merak edilen konu fesleğenin nasıl toplanması gerektiği konusudur. Fesleğenler çiçek açana kadar toplanabilir. Fesleğen toplarken koparmak yerine üst dallarını kesmeniz fesleğenin sürekli daha gür çıkmasını sağlayacaktır. Yine topladığınız fesleğenlerin tazeliğini korumasını istiyorsanız kullandığınız zamana kadar bir bardak suyun içerisinde saplarıyla birlikte koyabilirsiniz.