Fazla Yemenin Nedeni

/ 31 Ekim 2020 / / yorumsuz
Fazla Yemenin Nedeni

Çoğu insan kendimi yemek yemeden durduramıyorum diye şikayetler eder. Fakat bunun önüne geçmek elbet de mümkün bilim insanları fazla yemek yemenin nedenlerini araştırmışlar ve sonuç şaşırtıcı olsa da araştırmalar buna kanıtlanmakta. Bu yazımızda fazla yemek yemenin nedenlerine değindik inceleyebilirsiniz.

ABD’de meyve sinekleri üzerinde yapılan bir araştırma esnasında fazla şeker tüketiminin doyma hissini bastırarak normalden daha çok yemek yemeye sebep olduğunu kanıtlanıştır. ABD’nin Michigan Üniversitesinden yapılan araştırmalar da meyve sinekleri üzerinde yaptıkları bir çalışmada, fazla oranda şeker tüketiminin etkilerine dikkat çekmektedir.

Meyve sinekleriyle insanların şeker tatma arasında yapılan sinirsel ağların benzerliğinden dolayı ortaya çıkan araştırmacılar, meyve sineklerini yüksek şeker içeren gıdalarla besledi.

Fazla olan oranda şeker tüketen meyve sineklerinin dopamin üreten sinirsel aktivitelerinin geciktiği ve azaldığı fark edilmiştir. Çalışmaya liderlik yapan Monica Dus, konuya ilişkin “Yüksek oranlı şeker diyetinde meyve sineklerinin dopamine bağlı sinir hücrelerinin daha az aktif olduğunu kanıtlanmışlardır.

 

Çünkü fazla oranda şeker tüketimi, ağızdan gelen tatlılık sinyalinin yoğunluğunu azaltıyor açıklamasını yapmıştır. Hayvanların dopaminden gelen bu geriş dönüş bilgisini ne kadar gıda ile doyacaklarını tahmin etmek için kullandığını aktaran Dus, meyve sineklerinin fazla miktarda şeker diyetinde ise bu sürecin daha yavaş olduğu açıklamasını yapmaktadır.

Duş sineklerin sinir hücrelerinin faaliyetlerini normalden daha az kaydetmesi sebebi ile de ihtiyacı olandan daha fazla besin tükettiğini açıklamışlardır. Dopamin üreten sinir hücrelerinin gıdaların tatlılığını işleme zamanında da beyni uyaran bir rolü olduğunu belirten Dus, şayet ki o süreç ortada yoksa tok olduğunu bildirmesi için diğer süreçleri görmeleri gerekiyor. O zaman kadar çok fazla kilo alma yoluna gidiliyor.