Evliliği Tehdit Eden Problemler

/ 27 Eylül 2019 / / yorumsuz
Evliliği Tehdit Eden Problemler

Evliliklerin son yıllarda boşanma ve ayrılmalar ile bitmesi veya zorunlu olarak sürdürme gibi durumlara başvurulması oldukça önemli bir sorundur. Pek çok sorun evliliklerin bitmesine neden olarak gösterilirken sevgi, saygı ve güvenin olmadığı ilişkilerin bitmesi aslında oldukça doğaldır.

İlgisizlik

Sevgiyi ve aşkı destekleyen ayakta tutan en önemli madde ilgidir. Nasıl ki bir eve dahi bakım yapmak, boyamak ve tamir etmek gibi bazı işlemler yapılıyor ise ilişkilerde de ilgi göstererek bağların güçlenmesi ve kopmaması sağlanmalıdır. Evlilik insanlar birbirlerine ilgilerini gösterdikleri müddetçe devam etme yönündedir. Ancak ilgi kayboldukça başka şeylere yönelen ilgi neticesinde dış ortamlara yönelen insanların aldatma gibi arayışları da söz konusu olabilmektedir. İlişkiler bu noktada ilgisizliğin kurbanı olan bitişlere mahkum olabilmektedir. En iyi ilişkiler en duygusal insanlar ile değil birbirlerine en fazla zaman ayıran insanlar ile mümkündür.

Kıskançlık

İnsanın ruhunu en çok etkileyen duygulardan ilki kıskançlıktır. Kıskançlık duygusunun altında sahip olma ve kaybetme korkusu olsa da düşüncesizce yapılan bir eylemdir. Kıskançlığın boyutlarını iyi şekilde ayarlayamayan erkek veya kadınlar da evlilikler veya ilişkilerde bitişi mecburen yaratmaktadır. Patolojik kıskançlık boyutunda somut olay ve gerçeklere dayanmadan hayali aldatılma senaryoları ile kıskançlık yapan bir kişi evliliğe çok ciddi zararlar verebilmektedir. Telefonunu kurcalayan, kapıda kiminle konuştuğunu sorgulayan, markete gittiğinde takip eden hatta kredi kartı ekstrelerini dahi inceleyerek bir ipucu bulabileceğini düşünen bu tür kişiler ile evlilikler sürdürülebilir olmaktan çıkmaktadır. İlişkilerde en önemli nokta ise kıskanç olan eşin her dediği yapılırsa bu büyük bir risktir. Yanlış olan veya mümkün olmayan isteklere güzellikle hayır diyebilmekte gereklidir.

Aldatma

İlişkiler aldatma konusu nedeniyle en derin yaralarını alırken onarılması en güç sorundur. Eşini aldatan kadın veya erkek samimiyetsiz bir şekilde davranmıştır. Evlilikler sonsuza kadar sürmeyebilir ve bu çok doğaldır. Önemli olan bir ilişki veya evlilikte birlikte olduğunuz kişiye karşı net olmanızdır. Sevginiz, ilginiz, aşkınız veya saygınız bitebilir ve bu ilişkiyi sonlandırmak isteyebilirsiniz. Ancak bu konuyu başka biriyle birlikte olarak yeni heyecanlar ile çözemezsiniz veya sorunlarınızı erteleyemezsiniz. Karşınızdaki kişiye net şekilde duygularınızı ve düşüncelerinizi ileterek ayrılma isteğinizi söylemeniz en doğrusudur. Yeni heyecanlar peşinde koşarak veya ilgisizlik neticesinde dışarıda ilgi arayarak evlilikler veya ilişkilerde mutluluğu yakalayamazsınız. Bu tür sorunlarınızı karşınızdaki eşiniz ile samimi bir dille konuşarak çözmeye çalışmalı ancak çözemiyorsanız da bu ilişkiyi normal bir üslupta bitirmelisiniz.