Evde Kedi Beslemek Nasıl Olur?

/ 29 Nisan 2020 / / yorumsuz
Evde Kedi Beslemek Nasıl Olur?

Daha önce hiçbir deneyimizin yoksa bu işe girerken çevrenizden yardım almalısınız, çevrenizden kedi beslemiş olan insanlardan bilgi almalısınız. Kedi beslemeye karar verdiniz fakat tekrar onu sokağa bırakmayın bu hayvana yaptığınız en büyük kötülük olur.

Kedi beslerken dikkat etmeniz gereken konular

Hiç kedi beslemediysen bu konuda bilgi alarak beslemiş biriyle bakımı, sorumlukları, aylık masrafı, ihtiyaçları, olası problemleri konusunda bilgi ve araştırmalar yapmalısınız. Kedisi olan bir evde 1 hafta kalarak kedinin tüm sorumluluğunu alarak bunu deneyebilirsiniz. Kedilerde en çok yaşanan tüy dökme ve tırmalaması olacağının farkında olarak hayvan edinin. Tüyleri 4-5 ayda bir traş ettirirsen tüyü sorunu kalmayacaktır. Kediler bahar ve ilk baharda ısınan havaya uyum sağlamak için tüy döker.

Kedilerde b vitamini tüyleri için önemlidir. Haftada bir haşlanmış rafadan yumurtanın sarısını verebilirsin. Böylelikle tüy dökme sorunu yaşanmayacak. Koltukları vs tırmalayıp iplerini dışarı çıkartabilir. Bunu yapmasının sebebi tırnaklarını bileme, törpüleme kaşıma ihtiyacı olduğun işaretidir. Tırnaklarını keserek bu sorunu ortadan kaldırın. Tırnaklarını kestirmek için kedinizi veterinere götürmenize gerek yok. Kedinizin canını acıtmadan yapar ve onu da alıştırırsan hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bu işlemi uyurken pek bir savunmasız oluyor bu açıdan çaktırmadan uyurken de kesebilirsin. Kedilerin bıyıkları kesilmeye kalkmayın. o bıyıklar hayvanların dengede kalmasını ve çevreyi algılamasını sağlar. İnsanlar gibi değil onlar sakalı bıyığı gibi değildir yani. Bunu yapan çok insan oldu inanın hepsi de kötü sonuçlar ile karşılaştılar. Bunu yapmayın sakın. Kediler ilk 1 yaşını doldurana kadar yaramazlık yapar, evde her yeri dağıtırlar. Nasıl çocuklar yaramazlık yapar, o da çocuk, o da yaşamı gereği çocuk gibi davranacak. Evde süs eşyası bulunduramayacaksınız. Eviniz de bitki varsa ulaşamayacağı bir noktada koyun. Şayet kendine ve ve size ev temizleme iş çıkar. 6 aylık olana kadar sütü sulandırmadan verme. hazmetme  konusunda zorlanıyorlar, bunu 1 yaş olduğunca bu yaşa kadar ağırlıklı yaş mama ve kuru yavru kedi mamasıyla besleyin.