Evde Doğal Diş Macunu Tarifi

/ 11 Ekim 2019 / / yorumsuz
Evde Doğal Diş Macunu Tarifi

Gülerken ellerinizle ağzınızı kapatmak zorunda kalmadan,pırıl pırıl sağlıklı dişlere sahip olmak hiçte zor değildir.Gün boyu sürekli yemek yemek,dır.kahve içmek , en kötüsü de sigara içmek bir süre sonra dişlerin sararmasına hatta çürümesine neden olmaktadır. Düzenli bir şekilde ağız ve diş temizliği yapıldığı taktirde sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan dişlere sahip olmamak için hiçbir neden yoktur. Ağız ve diş temizliğinden kastettiğimiz dişlerin fırçalanmasıdır.

Peki kullanmış olduğunuz diş macunları ne kadar sağlıklı? Son dönemlerde çok sık , diş macunu içeriğinde çok fazla kimyasal maddenin kullanıldığı söylenmektedir. Sağlık konusunda hassas olanlar, marketlerde satılan diş macunlarını kullanmak istemeyenler için evde doğal diş macunu yapımı nasıl olur? Evde yaptığımız diş macunu hazır satılanlar kadar etkili olabilir mi? İşte tüm bu soruların cevabını makalemizin devamında okuyabilirsiniz.

Diş macununu kendiniz yapın!

Evde kendi diş macununuzu hazırlamak için kullanmanız gereken malzemelerden biri zerdeçaldır. Zerdeçal, diş beyazlatmada oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.Dişlerin ışıl ışıl olmasını sağlarken dişlerde oluşan kireç görünümündeki tartarların daha geç olmuşmasını sağlar. Kendiniz evde doğal diş macunu yapımı için zerdeçal kullanarak ağız içinde oluşabilecek iltihaplanmaları ve aftların önüne geçmiş olursunuz. Bunun nedeni ise zerdeçalın mikrop kırıcı olmasıdır.

Beş dakikadan daha kısa bir sürede hazırlayabileceğiniz diş macunu için kullanacak olduğunuz malzemeleri temin etmek hem çok kolay hemde çok ekonomiktir. Evde zerdeçallı diş macunu yapımı için gerekli olan diğer malzemeler şunlardır.

Zerdeçal

Karbonat

Hindistan cevizi yağı

Bir tatlı kaşığı zerdeçal ile iki tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp hindistan cevizi yağı ile macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Hazırlamış olduğunuz diş macunu ile günde üç defa dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Zerdeçal, karbonat ve hindistan cevizi yağının sağlık için hiçbir zararı yoktur. Aksine faydası bulunmaktadır.Gönül rahatlığı ile ağız ve diş temizliğinizi bunları kullanarak yapabilirsiniz.