Ergen Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

/ 4 Aralık 2021 / / yorumsuz
Ergen Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Ergen Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Ergen çocukla nasıl başa çıkılır? Sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle ergeni tanımamız gerekir. Amerikan Psikiyatr Birliği’nin yayınlamış olduğu psikiyatr sözlüğüne göre ergen, Fiziksel ve duygusal süreçlerin yol açtığı cinsel ve psikososyal olgunlaşma ile başlayan ve bireyin bağımsızlığını ve sosyal üretkenliğini kazandığı çok belli olmayan bir dönemdir ve hızlı fiziksel, psikolojik ve sosyal değişmelerle karakterizedir.En genel anlamıyla bireyin çocukluk döneminin sonlanıp erişkinlik dönemine girmesi arasında geçen zaman dilimidir. Bu dönemde bireyin özelliklerinde birçok gelişim ve değişim görülmektedir.

Duygularında karışıklık mevcuttur. Büyüklüğünü ispat etmek ister. Ani duygu değişimlerini nedensizce sergileyebilir. Kendi kabuğuna içine yönelme eğilimi gösterebilir. Fark edilme ve onur duyulma gibi isteklere sahip olabilir. Kendini hayallere kaptırabilir. Kendi doğrularını oluştururlar ve ona göre yaşarlar. Vücutlarının enerji ve şeker isteği artması nedeniyle fast-fooda yönelir. Orantısız büyüme nedeniyle sakarlık yapabilir. Sağlıksız alışkanlıklara yönelebilir. Anne babaya beklenmedik sorular sorabilir. Ebeveynlerinin yaklaşımından ötürü zıt düşebilir.

Ergen Çocuğa Karşı Anne Babanın Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Ergen çocukla nasıl başa çıkılır? Sorusunun cevabı için anne babanın çocuğa karşı tutumu çok önemlidir. Ergen çocuğa karşı ebeveynlerinin ilk olarak anlayışlı olması gerekir. Yeni bir döneme girdiğini farkında olmalı bu süreçte söylediği her sözün yaptığı her davranışın evladının yaşamında büyük etki gösterdiğini bilmeli. Çocuğun duygularını sorgulamak yerine anlamaya çalışmalı ve anladığını hissettirmeli. Yaptığı yanlışların doğrusunu göstermeli. Emir kipi kullanmamalılar, ikna edici olmalılar.

 Ergen Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Ergen çocukla nasıl başa çıkıldığını öğrenebilmek için ebeveynlerin çocuğun sorunlarını tespit etmeleri gerekmektedir.Örneğin uyku problemi nasıl çözülür? Uyku öncesi ev ortamı uyku esnası haline getirilerek bir nevi hayat sonlandırılmalıdır. Teknolojiden ve ışıklardan uzaklaşılmalı aktivite yapmak istense bile sakin aktivitelere müsaade edilmelidir. Böylece uykuya hazırlık süreciyle uyku sorunu ortadan kaldırılır.

Cep Telefonunu elinden bırakmıyor ne yapmalıyım? Erken yaşlarda telefon sahibi olunmamalıdır. Eğer bir mecburiyet sebebiyle telefon verilmiş ise de süresi kontrol altında olacağı bildirilmeli ona göre verilmelidir.Sürekli Fast-food tüketiyorsa ne yapacağız? Zararı hakkında bilinçlendirip miktarı kontrol altına alınmalıdır.Peki çok fazla sakarlık yapıyorsa? Ebeveynler, çocuklarının işi ucundan tutması, ya da dikkatsiz olması nedeniyle değil hızlı gelişiminden dolayı sakarlık yaptığını farkına varmalı anlayış göstermeli.En sıkıntı nokta beni anlamıyorsunuz noktasıysa ebeveyn çocuğa nasıl anlaşılmasını sormalı ve onu anlayabilmek için çabalamalıdır. Sonuç itibariyle ergen çocukla başa çıkmak istiyorsanız biraz anlayışlı olmanız, biraz onu kontrol altına almanız, biraz da bilinçlenmesini sağlamanız gerekmektedir.