En İyi Parola Oluşturma Araçları Nelerdir?

/ 2 Eylül 2019 / / yorumsuz
En İyi Parola Oluşturma Araçları Nelerdir?

İnternetle tanışmaya başladığınızda birçok site, sizden verecekleri hizmet karşılığında üyelik isteyecektir. Bu üyelikler için de parola oluşturmanız gerekmektedir. İnternet sitelerine üye olurken karşılaşacağınız en büyük sıkıntılardan biri güvenli bir parola oluşturma ve bunu test etme sorunudur.

Çok kısa parolalar kötü niyetli kişilerce kolayca ele geçirilerek amaçları doğrultusunda size zarar verebilecek bir şekilde kullanılabilmektedir. Aynı şekilde çok uzun olsa bile kolay tahmin edilebilecek şifrelerden de kaçınmanız gerekmektedir. İşte bu nedenle güçlü bir parola oluşturmalısınız. Bunun için de kullanabileceğiniz bazı araçları sizler için derlemeye çalıştık. Bu araçları kullanarak kendinizi güvende hissedebileceğiniz parolalar oluşturabiliriniz.

Diceware Passphrase

Diceware, kullanmış olduğu birkaç teknik ile kırılması güç parolalar oluşturmanıza yardımcı olmakta. Siteyi kullanmak çok kolay ve gerçek bir zar yardımıyla parola oluşturabiliyorsunuz. Bazı güvenlik uzmanları tarafından da kullanılan Diceware, size ele geçirilmesi zor parolalar oluşturma konusunda güven vermekte.

Correct Horse Battery Staple

Rastgele oluşturulan uzun parolaların, rastgele harflerden daha güçlü bir parola sistemine sahip olduğunu hiç duydunuz mu?

Birçoğumuzun yabancı olduğu bu durumu XKCD, bir karikatürde ifade etmişti aslında. İşte Correct web uygulaması, tam da bu mantıkla çalışmakta. Bu araç, seçtiğiniz ayarlara göre birkaç tane rastgele kelimeden oluşan parola oluşturuyor ve bunu size sunuyor. Hiç şüphesiz bu durum sizin parolalarınızı hatırlamanızı da kolaylaştırıyor.

Strong Password Generator

Bu araç gereksinimlerinize göre parola oluşturmanıza yardımcı olmakta. Aracın bir diğer özelliği ise kullanmak istediğiniz parolayı size hatırlatma özelliği. Kullanımı henüz yaygın olmasa da bazı güvenlik uzmanları tarafından kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir.

Görünen o ki yakın tarihte, teknoloji dünyasında şifre oluşturma ve hatırlatma konusunda daha birçok yeni araç geliştirilerek kullanıma sunulacak.