Dövize En Yüksek Faiz Veren Bankalar Hangileridir?

/ 30 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Dövize En Yüksek Faiz Veren Bankalar Hangileridir?

Birikimlerini döviz bazlı olarak değerlendirmek isteyen birikim sahipleri dövize en yüksek faiz veren bankaları araştırmaya başladı. Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen siz de bu araştırmanın içerisindesiniz. Son yıllarda yaşanan TL’deki sert değer kayıpları kişiyi birikim olarak dövize yöneltti. Döviz yerine TL mevduatı tercih edenler ise genelde kaybeden taraf oldu. Bildiğiniz gibi Abd enflasyonun Türkiye enflasyonundan kat ve kat az olması nedeniyle Usd hesaplarına verilen faiz oranları da çok düşük. Ancak usd yatırımında temel getiri genelde değer yükselişinden geliyor. Bu sene 5 TL’den aldığınız doları bir sene sonra 6 TL’ye satarak kar elde edebiliyorsunuz. Bir de döviziniz için faiz almaya ne dersiniz. Doları 5 TL’den alıp 6 TL’ye satarsanız yüzde 20 getiri elde etmiş olursunuz. Ancak dövizinize net yüzde 2 faiz aldığınız zaman 500.000 TL’lik bir döviz yatırımınızı 612.000 TL’ye yükseltmiş oluyor ekstradan 12.000 TL faiz geliri elde ediyorsunuz.

Peki dövize en yüksek faiz veren bankalar hangisi ? Hangi bankalar aracılığı ile döviz mevduatı açılabiliyor ? Döviz mevduatında vergiler ve kesintiler nelerdir ?

Döviz Mevduatlarındaki Vergiler Ve Kesintiler

Döviz mevduatlarına belirli oranda vergi uygulanmaktadır uygulanan vergi oranı, vadeye göre değişebilmektedir. 1 aylık vadede yüzde 20 oranında vergi alınırken 12 aylık mevduatta ise yüzde 12 vergi alınmaktadır. Bankalarca belirlenen faiz oranları brüt faiz oranlarını ifade etmektedir. 1 Aylık vadede yüzde 2,00 oranındaki brüt faiz oranı yüzde 1,60 net faiz oranı anlamına gelmektedir.

Hangi Bankalar Döviz Mevduatına Yüksek Faiz Veriyor

Fibabanka Döviz Mevduatı

Fibabanka yeni açılacak döviz mevduatlarına brüt yüzde 4 faiz vermektedir. Ancak euro vadeli mevduat hesaplarına herhangi hoşgeldin faiz kampanyası bulunmamaktadır. Fıbabanka dolar mevduatına vermiş olduğu yüzde 4’lük hoşgeldin faiz oranı 120 gün için geçerli olup 120 gün sonunda hesap yüzde 2,5 faiz oranı ile değerlenmeye devam etmektedir.

ICBC Döviz Mevduatı

Icbc bankası da döviz mevduatına yüksek faiz uygulayan bankalardan birisidir. Yeni açılan hesaplara yüzde 3,70 faiz oranı vermektedir. Birikimlerinizi döviz bazında mevduat olarak ICBC bankasında değerlendirebilirsiniz.

DenizBank Döviz Mevduat Hesabı

Denizbank yeni açılacak döviz mevduat hesapları için 365 gün vadede yüzde 4,00 hoşgeldin faizi vermektedir. 32 gün vadeli dolar mevduatı için yüzde 3,00 euro mevduatı in yüzde 1,00 hoşgeldin faizi vermektedir.

Halkbank

Halkbank dövize en yüksek faiz veren bankalar sıralamamızda son sırada bulunmaktadır. Halkbank’ta açacağınız döviz mevduat hesapları arasında dolara yüzde 1,00 euro hesaplarına ise 0,50 faiz vermektedir.