Doğal Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

/ 10 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Doğal Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde tv programlarında ve sosyal medya hesaplarında hızla yayılmaya başlayan maya maskesi artık herkesin merak ettiği ve uygulamayı düşündüğü bir güzellik uygulamalarından biri haline gelmiştir. Peki, maya maskesi nedir? Maya maskesi nasıl yapılır? Şimdi bu yazımızda sizlerle birlikte bu soruların cevabını verelim.

Piyasada birçok yerde hazır olarak bulabileceğiniz maya maskesini, en sağlıklı ve en güvenli şekilde kendiniz nasıl hazırlarsınız?

Maya Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Maya maskesinin cilt onarımında büyük rol oynadığı ve son derece olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Daha çok kuru ciltler için uygun olduğu söylense de yağlı ciltlerde de sivilcelerin önlenmesinde çok etkili bir maskedir. Ayrıca saç sağlığı konusunda da bu maskenin sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Şimdi sizlere maya maskesi kullanmanın başlıca faydalarını kısaca sıralayalım;

Yüzde oluşan sivilcelerin, siyah noktaların ve aknelerin oluşumunu engellemekte ve cildin güzelleşmesine katkı sağlamaktadır.
Özellikle cildi kuru olan kişilerin ciltlerinin nemlenmesini sağlar.
Maya maskesi, peeling özelliği bulunması sayesinde ölü derileri yok ederek cildin güzelleşmesine yardımcı olmaktadır.


Pek çok güzellik uzmanı bu maskeyi tavsiye etmiş, cilt rahatsızlıklarına karşı bu maskeyi önermiştir.

Maya maskesi yaşlanma karşıtı bir maskedir ve kırışıklıkların önlenmesi konusunda etkili bir yöntemdir.

İçerisinde bulunan B vitamini kompleksi sayesinde saçların sağlıklı uzaması konusunda da yardımcıdır.

Maya maskesinin faydaları içerisinde barındırdığı B vitamin kompleksine bağlıdır. Özellikle B1 vitamini güneş yanıklarının tedavisinde ve yaşlanmayı engellemede, B2 vitamininin ciltte oluşan egzema rahatsızlığının tedavisinde, B6 vitamininin cilt kuruluğunda çok etkili olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. B vitamin kompleksi dışında içerisinde bulunan mineral maddelerinde birçok rahatsızlığın tedavisi konusunda faydalı olduğu bilinmektedir.

Maya Maskesi Tarifleri

Üç farklı çeşit maya maskesi tarifi bulunmakta olup, bu yazımızda sizlere maya maskesi tarifleri konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Sivilce Karşıtı Maya Maskesi Tarifi

Malzemeler;
4 çay kaşığı maya (yaş)
4 çay kaşığı limon suyu

Limon suyu içerisinde mayayı koyup, maya eriyinceye kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürerek 15 dk bekleyin. Son olarak da ılık su ile durulayarak yüzünüzden maskeyi temizleyin.

Leke Karşıtı Maya Maskesi Tarifi

Malzemeler;
1 çay kaşığı maya (yaş)
1 çay kaşığı karbonat
2 çay kaşığı su

Öncelikle yaş mayayı suyun içerisinde iyice eritin. Daha sonra karbonatı içerisine ekleyerek iyice karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze nazikçe ve dairesel hareketlerle sürün. 15 dk bekleyin ve son olarak da ılık su ile yüzünüzü durulayarak maskeyi temizleyin.

Kuru Ciltler İçin Maya Maskesi Tarifi

Malzemeler;
1 adet yumurta
1 adet maya (yaş)
E Vitamin kapsülü

Bir kabın içerisinde yumurtayı kırarak maya ile karıştırarak mayanın erimesini sağlayın. Daha sonra E vitamini kapsülünü karışımın içerisine dökün ve iyice karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze nazikçe yedirin. 15 dk bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile iyice durulayın.


NOT: Bu maske farklı cilt çeşitlerinde farklı alerjik reaksiyonlar gösterebileceği göz önünde bulundurularak, bilinçsizce hareket etmektense, hekime danışarak bilgisi dahilinde maya maskesi kullanmak daha sağlıklı olacaktır.