Deri ayakkabı bakımı Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

/ 11 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Deri ayakkabı bakımı Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Deri ayakkabılar herkes için hem şık hem de sağlıklı olması açısından tercih edilen bir popülerliğe sahiptir. Ancak ayakkabılarınızı hem sağlıklı bir şekilde hem de yıllarca kullanabilmeniz için doğru deri ayakkabı bakımı ile ayakkabınızın hassas dokusuna zarar vermeden temizlemelisiniz. Bunun için ayakkabı fırçası, yumuşak bir bez, deri spreyi, sirke ve ayakkabı parlatıcısı gereklidir.  

Deri ayakkabı bakımı için öncelikle ayakkabınızı fırça ile tozlardan arındırmalı ve ardından nemli ve yumuşak bir bezle yavaşça silmelisiniz. Deri ayakkabı spreyiyle dahi bunu yapmak doğru bir işlem olurken inatçı lekeler için bir beze sirke dökülür ve bu bezle deri yüzey yavaşça silinmelidir. Ardından ayakkabı parlatıcısı ile deri parlatıldıktan sonra bakım tamamlanmış olacaktır.  

Deri Ayakkabıları Doğru Kullanmanın Adımları 

Deri ayakkabıların asla güneş altında bırakılmaması ve açık havada dışarıda tutulmaması gereklidir. Deri ayakkabı bakımı için dış hava şartları olumsuz etkiye sahiptir. Dolap içerisinde muhafaza etmek daha sağlıklıdır. Her kullanımdan evvel mutlaka ayakkabı fırçası yardımıyla ayakkabının kir ve tozdan arındırılmasının yanı sıra deri spreyleri ile haftada bir mutlaka ayakkabı temizlenerek parlatılmalıdır. Deri ayakkabıların ıslak bırakılmaması da tavsiye edilirken deride oluşan lekelerin önüne geçmek bu şekilde mümkündür. Ayrıca deri ayakkabı bakımı için ayakkabının dinlendirilmesi de önemlidir. Aynı deri ayakkabıları her gün giymemek konusunda dikkat etmek gerekirken bir ayakkabı bir gün giyildikten sonra temizlenerek az bir gün dinlendirilip havalandırılmalıdır. Hem deri şeklini koruyacak hem de ayakkabı havalanmış olacaktır. Ayakkabınızın deforme olmadan ilk günkü gibi kalmasını sağlayacak deri ayakkabı bakımı doğru şekilde yapıldığında istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir.