Demir Eksikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

/ 7 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Demir Eksikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde pek çok bayanlarda ortaya çıkan demir eksikliği, vücut içerisinde daha çok miktarda demir minerali olmadığında meydana gelen bir eksikliktir. Bu eksik demir minerali de normalin üstünde derecede düşük kırmızı kan hücrelerine neden olur. Bunun bir numaralı nedeni ise hemoglobinin yani vücuda oksijen taşınmasını sağlayan bu proteinin olmasında demirin büyük önem kazanır.

Vücudun yeteri miktarda mineral almasını engelleyen diyet çeşitleri

  • Bağırsak rahatsızlıkları
  • Hamilelikte artan demir ihtiyacından dolayı
  • Pek çok bağlı kan kayıpları veya iç kanama
  • Kafeinli içeceklerin fazla tüketimi
  • Ağrı kesici türünde ilaçların fazla tüketimi
  • Demir Eksikliğinin Belirtileri

 Kuru ve Hasar Görmüş Ciltler: Kuru ve zarar görmüş olan deri demir eksikliği belirtileri arasında olabilir. Çünkü demir eksikliğiniz sizin vücut, sınırlı oksijeni organlar ve diğer vücut dokuları gibi daha önemli fonksiyonlara aktarır. Deri ve saç oksijensiz olduğunda ise kuru ve zayıf hale gelebilir. Daha ciddi demir eksikliği rahatsızlıklarında semptomlar bazı saçların görülebilir.  Bu açıdan da ve fırçalama sırasında dökülmesi tamamen normaldir, fakat bu dökülme normalden çok daha fazla ise demir eksikliğinden dolayı da olabilir.

Sebepsiz Yorgunluk Hissi: Demir eksikliğinin en çok semptomlarından biri nedensiz yere hissedilen yorgunluktur. Demir eksikliğine sahip kişilerin yarısından çoğu ise bu durumdan şikayetçidir. Vücudunuzda yeterli oranlarda hemoglobin bulunmadığı zaman, dokularınıza ve kaslarınıza daha az oksijen gider ve onları enerjiden alır.  Buna ek olarak, vücudunuza daha çok kan taşımak için kalbinizin daha fazla çalışması lazım. Buna bağlım olarak da demir eksikliği olan pek çok insan, zayıflık, huysuzluk hissi, konsantre olma zorluğu veya işyerinde verimsiz olma gibi düşük enerji ile olma olasılıkları yüksektir.

Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi: Demir eksikliği baş ağrılarına sebep olabilir. fakat bu semptom diğerlerinden daha az karşılaşılır ve çoğunlukla baş dönmesi ile birlikte olur. Demir eksikliğinde, kırmızı kan hücrelerindeki düşük oranlarda hemoglobin, beyne yeterli oksijeni vermeyebilir. Sonuç olarak, beyindeki kan damarları şişebilir, bu da baskıya ve baş ağrısına neden olabilir.