Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

/ 24 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişimleri için dengeli oldukça önem taşır. Çocukluk dönemindeki beslenme olması da yaşam boyu etkili olacağı düşünüldüğünde sağlıklı beslenme ve sağlıklı besinler daha çok karşımıza çıkmaktadır. Hatta bazı gıdalar var ki çocukluk döneminde tüketilmesi gerekir.  Ayrıca da cinsten, tabii çocuğunuzun herhangi bir besine karşı alerjisi varsa aşağıdaki önerilerimi dikkate alınması gerekir.

Vitamini Deposu Meyveler

Güçlü bir bağışıklık sistemi ve vücudu toksinlerden kurtarmak için çocukların yüksek C vitamini ihtiyacı da alınmalıdır. Bunun için çocukların beslenmesinde tüm mevsimlerde 2 -3 porsiyon meyveye de yer verilmeli. Çocukların tatlı isteğini vermek için de meyveli tatlılar, meyve ile hazırlanan dondurmalar, smoothie’lerden yararlanılabilir.

Yulaf Ezmesi

Harika bir kahvaltı seçeneği olan vitamin B, demir, çinko ve kalsiyum deposu. Karbonhidrat ve lif dolu eski tip yulaf ve çorbalar, hareketli çocuklar için hızlı enerji sağlamaya destek olur.

Yumurta

Yumurta protein kaynağıdır. Ayrıca vitamin B, vitamin E ve demir gibi besin ögelerini barındırırlar.  Sağlıklı bir diyet için çocukların da gereksinimleri kadar et, balık, yumurta, baklagiller, fındık gibi protein kaynaklarını da almaları gerekir.  Ayrıca küçük çocuklara çiğ yumurta veya az pişmiş yumurta sarısı yedirmek de gerekir.

Fındık ve Ceviz

Çocukların hem yağa (trans yağ hariç) hem de proteine ihtiyaçları vardır, kabuklu yemişler çocuklar için faydalı besinlerdir.

Süt ve Süt Ürünleri

Çocukların süt ürünleri tüketimini artırıp menüsüne yoğurt da verilmelidir.

Brokoli hem yetişkin hem çocuklar için en yararlı besinlerden sebzelerden biri. Özellikle içerdiği kalsiyum, potasyum, beta-karoten, B vitamini ve diğer besin ögeleri ile gelişme çağındaki çocuklar için çoğunlukla alınması gereken ve tüketilmesi gereken bir sebzedir. En iyi besin kepekli hububatlarda vardır. Kahverengi pirinç ve kepekli buğday ekmeği lif, mineral ve vitamin bakımından beyaz türlerinden daha çoktur.

Gelişme çağındaki çocukların gelişimlerinin devam etmesi için proteine gereksinimleri vardır. Baklagiller, fındık veya et, balık, tavuk ve hindi bu iyi seçimlerden bazıları olarak tüketilmesi gerekir.