Çocukların Ağız ve Diş Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

/ 23 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Çocukların Ağız ve Diş Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Bebeklik döneminden bu yana dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığına özen gösterilmeli ileriki yaşlarda da büyük fayda sağlıyor. Pek çok uzman, sağlıklı ağız ve dişlere sahip çocukların yediği besinlerden daha çok yarar sağladığını ve bunun da öz güvenini geliştirdiğini belirtmektedir. Bir çocuk süt dişini erken kaybederse bu durum ağız içi diş dizilimini bozabilir ve kalıcı dişin düzgün bir şekilde gelmesini zorlaştırabilir. Tüm bunlara dikkat edilmesi gerekir. Bebeklik döneminde diş bakımını en iyi şekilde yapmak gerekir.

Çocukların Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı

Bebeğin diş etlerini, dişleri çıkmadan önce her gün ılık, ıslak bir bezle silin. Bunu yapmak şekeri diş etlerinden temizler ve bir bebeğin dişlerini temizleme hissine aşina olmasına yardımcı olabilir.

  • Bebekler ve küçük çocuklar biberon ile uyumamasına dikkat ediniz. Süt ve meyve suyu uzun süre dişlere temas ederse diş çürümesine sebep olabilir.
  • Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde biberon alışkanlığından uzaklaştırmaya başlayın.
  • Yeni yürümeye başlayan çocukların öğünler arasında biberondan su içmesine izin verebilirsiniz fakat meyve suyu ve sütü sadece yemek saatlerinde verebilirsiniz.
  • Bir bebeğin dişleri çıktığında yumuşak bir bebek diş fırçasıyla günde iki kez fırçalamaya dikkat ediniz. Pirinç tanesinden daha büyük olmayan az miktarda diş macunu kullanabilirsiniz. 3 ila 6 yaş arası çocuklar bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanabilirler.
  • Ebeveynler veya bakıcılar, çocuk destek almadan dişlerini fırçalamaya başlayana kadar konuda onlara yardımcı olmaları gerekir.
  • Kullanılmadığı zaman diş macununu çocukların erişemeyeceği yerlere koymaya dikkat ediniz.
  • Çocukların ilk dişlerinin ortaya çıkmasından itibaren 6 ay içinde diş hekimine muayene ettirin.
  • Ebeveynler ve bakıcılar, çocukların kaşık ve emziklerini kendi ağızlarına sürmemelidir.