Çocuklarda Uyku Apnesi

/ 22 Eylül 2019 / / yorumsuz
Çocuklarda Uyku Apnesi

 Uyku apnesi rahatsızlığı, yetişkin bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülebilir. Uyku apnesi ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çocuklarda uyku apnesi sıklıkla duyulan bir rahatsızlık değildir. Ancak dünya genelinde çocukların yüzde 3 oranını etkilediği bilinmektedir. Uyku apnesi, uyku esnasında nefes alımının duraklaması ile ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuz uyurken hava yollarında kısmi ya da tamamen tıkanma oluşur. Bu da nefes alışverişinin bir süre engellenmesine sebep olacaktır.

 Çocuklarda Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

 Çocuklarda uyku apnesi oluştuğunda bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin erken farkedilmesi, erken tedavinin de önünü açacaktır. Aşağıda yer alan semptomları çocuğunuzda görüyorsanız, bir çocuk doktorluyla görüşmeniz iyi olacaktır.

– Horlama

 – Sebebi olmayan gece terlemeleri

 – Kabus görme

 – Uyurgezerlik

 – Baş ağrısı

 – Hiperaktivite

 – Konsantrasyon eksikliği

 – Gün içinde halsiz ve yorgun hissetme

 – Uykudan korkma

 Çocuklarda Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

 Çocuklarda uyku apnesi görülmesinin birçok nedeni olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

– Obezite: Vücutta bulunan fazla yağ sebebiyle hava yolu çevresinde yumuşak doku oluşur. Bu da bölgenin daralmasına ve uyku apnesi oluşmasına neden olur.

 – Yüzde Şekil Bozukluğu: Yüz bölgesinde bulunan şekil bozuklukları, nefes borusuna etki edebilir. Bu da uyku apnesini tetikleyebilir.

 – Adenotonsiller Hipertrofi: Bu hastalığın söz konusu olduğu kişilerde, boğazın üst bölümünde bulunan lenf bezlerinde, hava akışını engelleyecek derecede büyüme görülür.

 – Nöromüsküler (kas ve sinir) Hastalıkları: Bu hastalıkların görüldüğü çocuklarda, kas gücünde zayıflama görülür. Bu da uyku apnesini ortaya çıkarabilir.

Uyku Apnesi Tedavisi

 Çocuklarda uyku apnesi tedavisinde birkaç yöntem denenebilir. Eğer çocuğunuzda obezite sorunu görülüyorsa, kilolarından kurtulması için bir diyet listesi verilecektir. Doktorun vereceği listeye harfiyen uyulması çok önemlidir. Buna rağmen kilo kaybı oluşmuyorsa, doktorunuz farklı yöntemler deneyecektir. İşte o yöntemler;

– Damaklık: Bu aparat çenenin öne itilmesini sağlayarak boğazın açık kalmasına yardımcı olur. Böylelikle uyku apnesi ve horlamanın önüne geçilmiş olur.

 – Pozitif Hava Yolu Basıncı Makinesi: Ciğerler gece, uyku esnasında çalışmayı durdurabilir. Ancak bahsi geçen cihaz bu durumun önüne geçer. Çocuğunuz oksijen tüpüne bağlanmış bir maske ile rahatça uyuyabilir.

 – Ameliyat: Uyku apnesi sorunu ciddi seviyelere geldiğinde ameliyat önerilir. Çene, boyun ve lenf bezlerinin çevresinde oluşan yumuşak dokuların temizlenmesine yönelik operasyonlar sayesinde rahatsızlık ortadan kalkacaktır.

Tavsiye

Ödem Atmak İçin Bal