Çocuklarda Ödül Ceza Sistemi Nasıl İşler?

/ 30 Ekim 2019 / / yorumsuz
Çocuklarda Ödül Ceza Sistemi Nasıl İşler?

Anne ve babalar çocuklarını iyi yetiştirebilmek, sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirmesini istediklerinden bir takım kurallar koyarak çocuklarının bu kurallara uymalarını beklerler. Bazı çocuklar kurallara eksiksiz uyarken bazı çocukların bu kurallara uymadıkları, tam tersine hareket ettikleri gözlenmiştir. Çocukların kurallara uymamasında bir çok etken vardır. Bu etkenler:

1- Anne ve babaların koyulan kurallara farklı yaklaşmaları
2- Kuralların çok katı olması
3- Ödül ve ceza sistemi olmaması

Bu sebepler çocukların kurallara uymamasına, anne ve babaların istedikleri olumsuz davranışların devam etmesine neden olacaktır. Çocuklarınızın, koyduğunuz kurallara uymasını istiyorsanız aşağıda yazılı basit çözüm yolları uygulayarak çocuklarınızın koyduğunuz kurallara isteyerek uymasını sağlamış olursunuz.

1- Koyulan kurallara tutarlı tepkiler verin: Koyduğunuz kurallar ile ilgili olarak çocuğunuza yaklaşımınız anne ve baba olarak tutarlı olmalıdır. Çocuğun kurala uymaması durumunda vereceğiniz tepki aynı dozda ve aynı içerikte olmalıdır. Anne ve baba olarak farklı ( iyi – kötü ) tepkiler vermeniz çocuğun kafasında kurala uymaması ile ilgili düşünceler oluşmasını sağlayacak ve kurallara uymamaya devam edecektir.
2- Kurallarınızı yumuşatın: Anne ve baba olarak çocuklarınıza koyduğunuz kurallar çok katı olduğunda çocuğunuz sizden göreceği tepkiyi bildiği halde koyulan kurallara uymama ve kuralları çiğneyeme devam edecektir. Mesela, okuldan eve yorgun gelen çocuğun uyumasına izin vermeden ödev yaptırmak istemeniz veya arkadaşları ile dışarıda oynarken, hoş vakit geçirirken siz çağırdığınızda, sadece sizin sözünüzü dinlemek zorunda hissettiği için oyunu, eğlenceyi ve arkadaşlarını bırakıp eve gelmesi çocuk açısından sevimsiz ve hoş olmayan bir durum olacaktır. Bu nedenle bazı durumlarda esnek davranmalı ve koyduğunuz kuralların uyulmasında katı olmamalısınız.
3- Ödül ve ceza sistemi uygulayın: Ödül ve ceza sistemi çocukların yetişmesinin vaz geçilmez bir parçası olmalıdır.

Ceza sistemi uygulayarak çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz olumsuz davranışlar için oyun oynama süresini kısma, çok sevdiği ve bayılarak yediği yemeği yapmama gibi manevi önemi olan cezalar vermelisiniz. Bu yöntem ile çocuğunuz, kendisine verilen değerin azaldığını düşünerek yapmasını istemediğiniz davranışları yapmayacaktır.Vereceğiniz ceza ile; kendisinin zarar göreceğini, ve sizin ona olan sevginizin azalacağını düşünecektir. Bu durumda kurallara uyma zorunluluğu hissedeceek ve kurallara riayet edecektir. Vereceğiniz ceza; manvi önede olmalı ve katı olmamalıdır.

Çocuğunuza yapmasını istediğiniz önemli davranışlar karşısında ödüller vererek çocuğunuzun size bağlanmasını, dediklerinizi isteyerek yapmasını sağlayabilirsiniz. Vereceğiniz ödüller maddi değeri çok yüksek olmamalı ve her verdiğiniz ödül bir öncekinden daha pahalı ve gösterişli olmamalıdır. Eğer ödülleri bu şekilde seçerseniz çocuğunuz her yaptığı olumlu davranış sonrası daha pahalı ve önemli bir ödül beklentisi içine girecektir. Bu durum sürdürülebilir olmadığından ve manevi ve ruhsal olarak çocuğunuza zarar verecektir. Bu durumla karşılaşmamak için ödül olarak; çocuğunuzla sinemaya gitmek, birlikte piknik yapmak, zaman geçirmek, oyun oynamak gibi ödüller düşünmelisiniz. Çocuğunuza vereceğiniz bu ödül ile çocuğunuz sizinle vakit geçirdiği için mutlu olacak, size daha da bağlanacak ve istemediğiniz davranışları yapmayacaktır.

Bu yöntemleri uygulayarak çocuğunuzun kurallara uymasını sağlayabilirsiniz. Kurallara uyarak büyüyen çocuklar sorumluluk sahibi olacak ve başarılı olmak için bir adım önde olacaklardır. Bu nedenle ödül ve ceza sistemi çok önemlidir ve Avrupa’da uzun zamandır uygulanmaktadır.