Çocuklarda Müzik Aleti Eğitimi

/ 7 Kasım 2019 / / yorumsuz
Çocuklarda Müzik Aleti Eğitimi

Ne derler bilirsiniz, müzik ruhun gıdasıdır. Bir müzik aleti çalabilmek kişiyi hem ruhen dilendiren inanılmaz bir şey hem de müthiş bir beceridir. Ancak ne yazık ki belli bir yaştan sonra herhangi bir müzik aletini öğrenmek ya imkânsız oluyor ya da çabalasanız uğraşsanız dahi çok fazla zamanınızı alabiliyor. Bu nedenle uzmanlar bu tarz beceriler gerektiren işlerin üstüne çocukluk çağında düşülmesinin çok daha önemli olduğunu vurguluyorlar. Çocuklarda müzik aleti eğitimine dair tüyoları sizler için derledik.

Çocuklar Bir Müzik Aleti Çalmaya Hangi Yaşta Başlayabilir?
Aslında ne kadar erken başlarlarsa o kadar iyi. Ancak çocuğun fiziksel becerilerinin ve bazı hareket kabiliyetlerinin minimum düzeyde de olsa gelişmesini beklemek amacıyla biraz sabırlı olmak da gerekiyor. Dünya üzerinde baktığınızda ünlü virtüözlerin nerdeyse dünyaya geldikleri andan itibaren müzikle iç içe olduğunu görüyorsunuz. Müzik kulağının gelişmesi açısından anne karnından başlayarak müziğin içinde yer almak oldukça önemli. Üç yaşında keman çalabilen, piyano çalmayı öğrenen birçok çocuk da mevcut. Bu noktada karar vermek için uzmanların sözlerine kulak vermek daha doğru olacaktır. Müzik aleti öğrenmek belli bir sorumluluk bilinci gerektirdiğinden çocuğun bazı vasıflara sahip olması oldukça kritiktir. Bu nedenle üç yaş müzik aleti öğrenmeye başlamak için biraz erken olarak nitelendirilirken, beş dokuz yaş arası ise ideal dönem olarak görülüyor.

Çocuklar İçin Müzik Aleti Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Bu süreçte çocuğunuzun belli bir müzik türüne ya da müzik aletine ilgisi yoksa salt sizin yönlendirmeniz büyük bir hata olabilir. Müzik kulağı denilen şey doğuştan gelen bazı özelliklerin hayata geldikten sonra edinilen birikimlerle harmanlanması sonucu ortaya çıkar. Müzik aleti çalma konusunda da oldukça kritik bir konudur. Bu nedenle bir müzisyenden yardım alarak çocuğunuzun müzik kulağının ne denli geliştiğini, parmak uzunluğunun, el yapısının, vücut şeklinin hangi müzik aletlerine daha yatkın olduğunu ya da olmadığını öğrenebilirsiniz. Belki bir müzik aleti çalmaya başlamadan önce çocuğunuzun temel düzeyde müzik ve nota eğitimi alması gerekebilir. Alet seçiminde ise çocuğunuzun yaşı, boyu, parmak ve kol uzunluğu hangi boyda ürün tercih etmeniz gerektiği konusunda size referans olacaktır. Küçük yaşlarda çocuğun kendi kendine müzik aleti çalmayı öğrenmesini ummak yerine çocuk psikolojisi konusunda da uzmanlaşmış bir müzisyenden özel ders almasını sağlayabilir ya da kursa gönderebilirseniz çocuğunuz için çok daha faydalı olacaktır.