Çocuklarda deprem korkusunun belirtileri

/ 24 Ekim 2019 / / yorumsuz
Çocuklarda deprem korkusunun belirtileri

Deprem, en büyük doğal felaketler arasında yer almaktadır. Yetişkinlerden daha fazla çocukları korkutan bir doğal felakettir. Çocuklarda deprem korkusunun boyutu depremin etkisine ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Deprem korkusu yaşayan çocuklarda gelişen anlık tepkiler ise donup kalma, terleme, solunum problemi, koşma ve öleceğiz gibi çığlık atmaktır. Ayrıca ağlama, sinirlilik, titreme ve mide bulantısı gibi sıkıntılara da sık rastlanmaktadır.

Yetişkinlerin Tepkileri Korkuyu Tetikliyor

Çocuklarda deprem korkusunu tetikleyen en önemli husus yetişkinlerin deprem esnasında gösterdiği tepkilerdir. Çocuklar, yetişkinlerin gösterdiği aşırı tepkilerden çok fazla etkilenmektedir. Deprem korkusu yaşayan çocuklarda görülen uzun süreçli tepkiler ise altını ıslatma, ailesinden ayrılmama, okula istemeyerek gitme ve uyku düzeninde görülen bozulmalardır. Güvenli ortamlarda bulunmak insan psikolojisine her zaman iyi gelmektedir. Bu nedenle çocukların deprem korkusunu yenmesine yardım etmek için evde ve okulda güvenli yerler belirlenerek çocuklarla paylaşılmalıdır.

Uzman Önerilerini Dikkate Alın

Bir çoğumuz, beklenmedik olaylar karşısında nasıl davranmamız gerektiğini bilmeyiz. Bu konuda uzmanlar tarafından yapılan tavsiyeleri dikkate almak çok önemlidir. Beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında yaşanan krizin yarattığı korkuyu azaltmak için nasıl bir strateji izlemek gerektiğinin bilinmesi de çok önemlidir. Ayrıca kriz anında kendisini sakinleştirmeye başaramayan yetişkinlerinde zamanında psikolojik destek alması gerekir.