Çocuklarda Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

/ 23 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Çocuklarda Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuzda son dönmelerde iştahsızlık problemi mi başladı? Yorgun veya halsiz gibi mi duruyor. Huzursuz tavırlar sergileyip ağlama krizlerine eğiliminde ise. Saç ve tırnaklarında kırılmalar var mı? Sıkça enfeksiyon sorunları yaşıyor mu? Çocuğunuzda bu problemlerden biri bile varsa sebebi her 3 çocuktan 1’inde görülen demir eksikliği olabilir!

Demir eksikliği, vücuttaki demirin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijenin vücuda taşınmasını sağlayan hemoglobin adlı proteinin yapımında engel ve olmayacak kadar eksik olması olarak açıklanabilir. Büyümenin hızlı olduğu çocukluk döneminde her 3 çocuktan birinde tespit edilen demir eksikliği ciddi ve düzeltilmesi gereken bir sağlık sorunu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları da demir eksikliğinde çocukların iştahsızlık sebebi ile de ihtiyaçları olan gıdaları yeterince alamadıkları, bunun sonucunda da büyüme ve gelişme geriliği gibi son derece ciddi sorunlar oluşabileceği uyarısında bulunarak “Zamanında fark edilmeyen demir eksikliğinin neden olduğu da en önemli sorunlardan biri zeka katsayısında düşüşe ve dikkat eksikliğine neden olabilmesi. Bunun arkasında ise çocukların okul başarıları olumsuz yönde etkileniyor. Ayrıca sürekli huzursuz tavırlar yaşamaları ağlama krizlerine girdikleri ve sert davranışlar sergiledikleri için sosyal ortamlarda da sorun yaşayabiliyorlar. Demir eksikliği olan çocuklarda yaşanan bir başka önemli problem de sık sık enfeksiyon olması. Bu sebeple de ebeveynlerin demir eksikliğinin belirtilerini tanımaları ve zaman kaybetmeden doktora da başvurmaları gerekir.

“Fazla miktarda inek sütü tüketmek demirin emilimini bozuyor ve bağırsaktan ince ince kanamalara sebep olabilir. Bunun sonucunda da demir eksikliği gelişiyor. Ayrıca sık enfeksiyon geçirmek ve bağırsak paraziti ile çöl yak gibi emilim bozukluğuna neden olan mide bağırsak sistemi hastalıkları veya bazı böbrek hastalıkları ile sık burun kanamaları gibi sebeplerden ötürü de demir eksikliği yapabiliyor. Bunların yanı sıra ilk 6 ay bebeğin tek besini anne sütüyse ve annede demir eksikliği varsa bebekte de aynı sorun olabilir.