Çocuklara Bağıran Ailelerin Çocuklarında Anormallikler Yaşanıyor!

/ 26 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Çocuklara Bağıran Ailelerin Çocuklarında Anormallikler Yaşanıyor!

Çocukların davranışları bazı olumsuz davranışlardan ötürü ebeveynlerinin tepkilerini alırlar. Bunlar genellikle kızma davranışı olarak kendini gösterir. Bağırma tepkisi yerinde, tonunda ve uygun bir üslupla kullanıldığı takdirde yararlı olabilir çocuk için. Fakat çocuğunuz sıcak su dolu bir bardağa yaklaştığında onu uyarmak için bağırmanız normal bir kızmadır. Çocuğunuzun zarar görmesine engel olmak için çocuğunuzun dikkatini çekmek için ses yükseltmek de sağlıklı bir bağırma davranışıdır. Ayrıca da ebeveynlerin, çocuklarına karşı yapmış oldukları bağırma tepkisi genellikle uyarmak ve dikkat çekmek için değil kızmak korkutmak eylemi içinde oluyor.

Çocukların yaptıkları her yanlış davranışlarında onlara bağırmak ve onları azarlamak kısa süreliğine çocukları susturabilir ve itaatkâr yapabilir ama davranışlarını anlık olarak değişim olabilir. Fakat daha sonra yine aynı hareketleri yapacaklardır. Tersine sürekli bağırmak ve azarlamak çocukları fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkileyip gelişimlerine engel olmaktadır. Anne ve babaların çocuklarına bağırdıkları anları kameraya alan bir araştırmacı kendilerine bağırdıkları anları izletilen anne ve babalara yüzlerinin aldığı hale inanamadıklarını ve kötü göründüklerini söylediklerine çalışmasında belirtmiştir.

Anne ve Babaları ile İletişim Kurmaya Engel Olur

Kızmak bir iletişim yöntemi değildir. Çocuklar kendilerine kızıldığında bağırıldığında genellikle iletişim koparır ve o oradan uzaklaşarak iletişim kurmazlar. Çocuğunuz içlerine kapanabilirler bu durumda.  Yaş almış çocuklar ise genellikle tartışarak cevap verirler. Böylelikle de çıkan iletişimsizlik ve çatışma durumu her iki taraf için de yıpratıcı olabilir. Ayrıca bağırma eylemine maruz kalan çocuk bu eylemi taklit edip yanlış bir iletişim yöntemi olarak kullanabilir.

Bağırmamak İçin Ne Yapılmalı Çocuklara?

Çocuklar oyun oynarken sizi duymayabilirler. Onlara seslenmeniz karşısında cevap vermemeleri sizi anne ve baba olarak kızdırabilir fakat yanına giderek seslenmeniz çok daha doğru bir yöntem olacaktır. Çocuğunuzun dikkatini çekmek istediğinizde yanına gidin. Bu saygı içeren ve bağırmaktan çok daha iyi bir yöntem olacaktır. Çocuklarınızın yanına gittiğinizde onların boy hizalarına inin, göz teması kurun ve yumuşak bir ses tonu ile iletişim kurunuz.  Saygı gören çocukların size karşı çok daha olumlu cevaplar vereceklerdir.

Empati Kurun

Aileler arasında sağlıklı iletişim ve empatinin kurulmasında etkili bir çözüm olan empati gücünü kullanın. Çocuğunuzun yaptığı hareketlerin ve davranışlarının size neler hissettirdiğini anlamak için empati kurun. Ayrıca bunu alışkanlık haline getirmeniz, çocuğunuzla empati bir iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Empati iletişim sebebi ile çocuğunuza bağırmak zorunda olmayacaksınız.

İletişim Kurun

Sinirlilik bağırmak, sevinç ve mutluluk kadar doğal duygulardır. Fakat kontrol edilemeyen öfkeli hareketler olumsuz sonuçlar yaratabilir. Kızgın olduğunuz zamanlarda çocuğunuza o an kızgın veya öfkeli olduğunuzu açıklayınız. Bu onların sizin öfkeli olduğunu ve yanıma yaklaşma mesajını verecektir.

Bulunduğunuz Ortamı Terk edin

Kendi sinirinizi frenlemekte zorlanıyorsanız veya çocuğunuz sinirlerinizi yıpratmakta ısrar ediyorsa o ortamdan ayrılmak daha iyi olacaktır. Ortam değişikliği hararetin arttığı zamanlarda bireyi sakinleştirmek için etkili bir çözümdür. Çocuklar yaramazlık mutlaka yapacaklar onları doğası oyun oynamak.  Bu gelişimin doğasında vardır. Bazı davranışların tolere ederek sakin bir konuşma dili ile açık ve net olarak ifade edin. Yapılacak aile toplantılarında isteklerinizi ifade edin. Evde herkesin uyması gereken kuralları belirleyin.

Mizah ortamdaki tartışmayı azaltmak için kullanılabilecek güzel bir çözümdür.  Çocuğunuz tolere edilebilecek bir hata yaptığında ona bağırıp kalbini kırmak yerine esprili ve mizah dolu bir iletişim ile  ortamın yumuşamasını ve gerginliğin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.