Çocuğunuzun Uyku Bozukluğu Yaşayabileceğine Dair 7 İşaret

/ 30 Eylül 2019 / 24 / yorumsuz
Çocuğunuzun Uyku Bozukluğu Yaşayabileceğine Dair 7 İşaret

Herhangi bir ebeveyn için çocuklarının uyku bozukluğu yaşayabileceğini keşfetmek zordur. Ne de olsa, hiçbir anne oğlunu veya kızını her zaman yorgun görmek istemez; ve hiçbir baba çocuğunun uykuya dalma ya da gece uyuyakalmayla mücadelesini izlemek istemez. Bununla birlikte, son araştırmalar çocukların yaklaşık% 30’unun yaşamlarının bir noktasında bir uyku bozukluğu yaşayabileceğini tahmin etmektedir.

Uyku bozuklukları, değişen derecelerde ciddiyetle gelebilirken, bunların çoğu tedavi edilebilir. Önemli olan, ebeveynlerin, uyku semptomlarını tanımalarını sağlamaktır; böylece, çocuklarına semptomları tek başına tedavi etmek yerine, altta yatan nedenler için tedavi edebilmelerini sağlar.

Çocuklarda Uyku Bozukluğu Belirtileri

  • Aşırı Gündüz Uykululuk (EDS)

EDS, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uyku bozukluklarının en sık görülen semptomlarından biridir, çünkü birkaç uyku bozukluğundan fazlası gündüz uyuşukluğuna neden olmaktadır. Çocukların fırsatta aşırı yorgun hissetmeleri nadir değildir. Ancak, gündüz uyku hali oldukça düzenliyse, geceleri yeterince uyku aldıkları görülse bile, bir uyku bozukluğuyla çok iyi bir şekilde bağlantılı olabilir.

Çocuğunuzun gün boyu uykusu varsa, çoğu çocuğun kestirmediği, sabahları uyanmakta zorlandığı ya da sadece gün boyunca genel bir enerji eksikliği yaşadığı zamanlarda şekerleme yaparsa, EDS’leri olabilir. EDS semptomları gösteren yaygın uyku bozuklukları şunlardır: obstrüktif uyku apnesi, narkolepsi ve huzursuz bacak sendromu.

  • Uyku Sorunu

Çocuğunuz sık sık uyuyamadığı veya uykuda kalma konusunda sıkıntı yaşadığı veya normalden çok daha erken uyandığı için şikayette bulunursa, bu uykusuzluk belirtisi olabilir. Çocuklarda uykusuzluk, stres, ağrı veya zihinsel bozukluklar dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Stres, okul ya da okul işleriyle ilgili zorluklar, sosyal konular, aile sorunları ya da yeni bir şehre taşınmak gibi düzenli yaşam kalıplarındaki değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelebilir.

  • Horlama

Çocuklarda horlama, yetişkinlerde olduğu gibi uyku bozukluğunun habercisi değildir. Çocuklarda horlamanın bazı yaygın nedenleri şunlardır: solunum yolu enfeksiyonları, burun tıkanıklığı, sapmış bir septum veya genişletilmiş bademcikler ve / veya adenoidler.

Bununla birlikte, horlayan birkaç çocuk, yukarıdaki horlama kaynaklarının bir kısmının neden olabileceği engelleyici uyku apnesine (OSA) sahip olabilir. Çocukların% 3’ünde obstrüktif uyku apnesi vardır.

  • Kabuslar

Kabuslar, REM uykusu sırasında meydana gelen korkutucu rüyalardır ve bir çocuğu dehşete düşmüş, tehdit edilmiş ve korkmuş hissederek uyandırarak uykuya dalmayı zorlaştırır. Nadiren kabuslar, 3 yaş civarında başlayan çocuklarda oldukça yaygındır ve 6-10 yaş arasında daha sık görülebilir. Genellikle kabus sıklığı 10 yaşından sonra azalmaya başlar.

Kabuslar çok sık görülürlerse uyku bozukluğuna neden olabilir ve çocuğu gece boyunca sık sık uyandırabilir. Sık sık uyanma çocukların uykularını bozabilir ve EDS, endişe ve davranış problemlerine neden olabilir. Kabuslar TSSB’den de kaynaklanabilir.

  • Gece Terörleri

terörleri, çocuğun uykudan asla tam olarak uyanmamasından dolayı kabuslardan ayrılır. Çocuk bir gece terör olayı sırasında nadiren uyandığı için, bu onlar için kabuslar kadar korkutucu değildir, ancak ebeveynlere tanık olmak çok korkutucu olabilir. Genellikle bir gece terör döneminde çocuk yatakta oturur ve çığlık atar veya ağlar. Diğer fiziksel belirtiler de dahil olmak üzere mevcut olabilir: terleme, hızlı nefes alma, artmış kalp atış hızı, gözler açık olabilir (çocuk uykuda olmasına rağmen) ve kas gerginliği.

Gece terörü olayları çoğu zaman çocuk nadiren uyanırken 5 dakikadan az sürer. Ebeveynler için çocuğu uyandırmaya çalışmamaları en iyisidir, çünkü onlar için çok korkutucu olabilir.

Gece terörlerinin nedenleri olgunlaşmamış bir merkezi sinir sistemine bağlandı ve genellikle ergenlik döneminden geçiyor. Pediatri’de yayınlanan yeni bir makale, kabuslar ve gece terörleri de dahil olmak üzere bazı parasomnia uyku bozukluklarının potansiyel bir nedeni olarak zorbalığa işaret eden bir bağlantıyı göstermektedir.

  • Uyur Gezerlik

Uyur gezerlik, 3-7 yaş arası çocukların% 30’unun uykusunda yürüdüğü çocuklarda çok yaygındır. Uykuda yürüme, bir çocuk gece uykusunda uyurken hala yataktan kalktığında gerçekleşir. Gözleri açık olabilir ve yürüdüklerinde anlaşılmaz ifadeleri mırıldanabilir. Uykuda yürüme olayları 5-15 dakika arasında sürebilir, ancak bazen daha uzun sürebilir. Uyurgezerlik yapan çoğu çocuk, gençken buna göre büyür. Uykuda yürüme, özellikle çocuğun bölümler boyunca aşağıya doğru yürümesi, aletleri açması veya evden çıkması halinde tehlikeli olabilir. Yaralanmalardan kaçınmak için çocuğunuzun ortamını mümkün olduğu kadar güvenli hale getirmeye çalışın. Çocukta korku ve kafa karışıklığına neden olabileceğinden, bir bölüm sırasında uyurgezerin uyanması tavsiye edilmez.

  • Yatak Islatma

Yatak ıslatma (enürezis) çoğu çocukta nadir görülen bir durum değildir ve kendi başına endişe nedeni değildir. Yatak ıslatma, çocuk beş yaşından büyük olmadıkça ve düzenli olarak haftada en az 2 kez bölüm olmadıkça uyku bozukluğu olarak kabul edilmez.

Yatak ıslanmasına, ailenin yatak ıslatma öyküsü, gelişimsel gecikme, düşük mesane kontrolü ve duygusal sıkıntı olması neden olabilir. Bununla birlikte, çocuğunuz sık sık yatağı ısladığında ve ayrıca gündüz uyuşukluğu yaşıyorsa, obstrüktif uyku apnesinin bir işareti olabilir.