Cinsel İlişkilerde Olmaması Gereken Durumlar

/ 7 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Cinsel İlişkilerde Olmaması Gereken Durumlar

Bir çift için cinsel ilişki her iki taraf için de tatmin edici ve faydalı olmalıdır. Bunun doğru olmadığı zamanlarda, cinsel ilişkiye girmemek gerekir.

Cinsel ilişki, stresi atmanın yanında bir de kalori yakmaya yardımcı olur ve sizi eşinize bağlayarak çok daha fazla zevk almanızı ön görür. Aynı zamanda seksin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fakat bazen öyle zamanlar vardır ki, cinsel ilişki olmaktan çıkar ve ne kadar çok isteseniz de, kendinize kontrol etmeli ve hayır demeyi iradeyi kullanabilmelisiniz.  Cinsel ilişkiye girmemeniz gereken anlar vardır, sağlığınız için zararlı olabilir. Aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkiye girmekten kaçının:

Cinsel İlişki Acı Verdiği Zaman

Cinsel ilişki sırasında acı disparöni olarak bilinir. Bu acı, bakteriyal enfeksiyon gibi organik sorunlar, vulvadaki yaralar ve endometriyozdan olur. Bu açıdan travma, güvensizlik, arzu eksikliği ve ilişki veya cinsellikte yaşanan psikolojik problemlere de neden olur. Erkekler de cinsel ilişki sırasında acı duyabilir, ama bu daha az görülen bir durumdur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeni ile enfeksiyonlar, kesikler, genital bölgede yaralar bunlar arasındadır. Durum veya nedeni ne olursa olsun, bunun için bir hekime görünmeniz gerekiyor. Bu açıdan eşinizle sadece onları tatmin etmek için cinsel ilişkiye girmek yerine bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz sorunu değerlendirecek ve size önerilerde bulunacaktır. Seksin bir oyun olduğunu ve her iki tarafın da bundan zevk alması gerektiğini unutmayın.

Adet Kanamaları Sırasında Cinsel İlişki

Bu konu hakkında çok fazla sorular var. Fakat her iki taraf da sağlıklı ise, bu durumda herhangi bir kontraendikasyon oluşmaz, özellikle de tek eşli ilişkilerde. Bazı erkekler kandan rahatsız olur bu durumu eşinizle konuşmanız ve dürüst olmanız gerekir. Şayet düzenli bir ilişki içinde değilseniz, korunmadan cinsel ilişkiye girmeyin. Çünkü bu dönemde enfeksiyonların kan aracılığıyla yayılması oranı çok yüksektir.

Eğer İdrar Yolu Enfeksiyonu Taşıyorsanız

İdrar yolu enfeksiyonu olan kadınların cinsel ilişkiye girmesi zordur ve şayet cinsel ilişki gerçekleşirse tatmin edici olmaz.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olduğunda Cinsel İlişki

Baskılanmış veya zayıf bağışıklık sistemi olan herhangi bir kişi, cinsel temastan kaynaklı enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yüksek Risk Taşıyan Hamilelikler Sırasında

Özellikle son üç aylık dönemde, karın iyice büyüdüğü zaman, bazı insanlar bebeklerini incitmekten veya su kesesini yırtmaktan korkar. Penetrasyonun bebeğe ulaşamayacağını ve zarar veremeyeceğinizi bilmeniz önemlidir.