Ceviz Kalp ve Ruh Sağlığına Destek Sağlar

/ 22 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Ceviz Kalp ve Ruh Sağlığına Destek Sağlar

Cevizde iyi oranlarda kalori olsa da aynı zamanda sağlıklı yağlara, antioksidanlara ve minerallerde barındırırlar. Çalışmalara göre ceviz tüketmek ruh halini iyileştirmeye destek oluyor çünkü kuruyemişler içerisinde en yüksek omega-3 yağı oranlarına sahip olanlardan birisi. Ayrıca da ek olarak omega-3 yağları zihnin yanında kalp sağlığını da korumaya destek olur ve trigliserit seviyelerini düşürerek kalp hastalıkları ile mücadele ediyorlar ve damarlarda tehlikeli plak oluşumlarını önlüyorlar.

Ceviz kilo kontrolü için de iyi bir kaynak olabilir. Bazı çalışmalara göre yemeklerden önce birkaç tane ceviz yemek insanların açlığını azaltıyor ve gün içerisinde daha az yemelerine neden oluyor. Omega-3 yağ asitleri sadece kalp ve beyin sağlığı için değil, aynı zamanda inflamasyonların kontrolü, dolaşımın, hafızanın, düşünce fonksiyonlarının ve kan şekeri kontrolünün de iyileşmesi için de destek oluyor. İnsan türü omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir beslenme türü ile oluşmuştur. Bunlar somon gibi balıklarda, keten tohumlarında, cevizde ve vahşi hayvanların etlerinde bol şekilde vardır. Sebze yağlarında, paketli gıdalarda ve bazı kuruyemiş ile çekirdeklerde var olan omega-6 yağları ise tarihte bu kadar çok tüketilmemişti.

Depresyondan Çıkmanıza Yardımcı Olur

Cevizde bulunan omega-3’ler, birçok düzeyde beynin optimum fonksiyonların yardımcı olurlar. Düşük seviyede omega-3 yağlarının depresyon dahil olmak üzere pek çok davranışsal ve bilişsel sorunlara sebep olduğuna dair biyolojik kanıtlar vardır.

Çünkü cevizin içindeki temel yağlar hücrelerin dış membranlarının üretiminde doğrudan kullanılıyorlar ve nörotransmiter işlevlerine destek oluyorlar ve bu sebeple de depresyon için doğal bir tedavi oluşturuyorlar.

Omega-3 yağları, hücrelerin dışındaki ve birbirleriyle iletişim kurmalarına destek olan yumuşak, akıcı kaplamanın oluşumuna destek oluyor. Bu durum dopamin ve serotonin gibi iyi hissettiren nörotransmiterlerin hücre içine ve dışına geçişini kolaylaştırmak için gerekli. Beslenmenizde doğru tip yağlar olmadan, nörotransmiter işlevler hasar görüyorlar ve bir çok insan anksiyete, kronik stres, iştah, yorgunluk ve ruh hali dalgalanmaları gibi sorunları artan etkilerini hissediyor.