Boyumuzu bilimsel olarak Nasıl Uzatabiliriz?

/ 23 Nisan 2019 / 81 / yorumsuz
Boyumuzu bilimsel olarak Nasıl Uzatabiliriz?

İnsanlar boylarının her  zaman daha uzun olmasını isterler . 2 metre bir insana sorsak bile bazıları 2,10 metre olmak istediğini söyleyebilir . Boy uzamada en etkili faktör genetik faktörüdür . Genetiğimiz nasıl ise ona yakın bir boyda oluruz . Bunların dışında yaptığımız egzersiz, beslenme ve düzenimizin iyi olması, genetik limitimizi zorlamamızı sağlar.

Boy Uzaması İçin Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?

Araştırmalara göre ideal ölçüde yapılan zıplama antrenmanlarının boy uzamada etkili olduğu kanıtlanmıştır . Fakat idealin üstünde yapılan antrenmanlar omurgada yüksek uzun süreli darbe oluşturduğu için tam tersi etki de yapabilir. Bu maddeye göre basketbol oynamak boy uzatmada faydalıdır diyebiliriz . Bunların dışında boy uzaması hormonlara bağlı olduğundan dolayı , ağırlık antrenmanları yaparak testosteron ve büyüme hormonu seviyemizi arttırarak katkı sağlayabiliriz . Sanılanın aksine ağırlık çalışmaları boy kısaltmaz , boy uzatır. Kas gelişimi de olacağı için kemik gelişimini destekler ve kemikler yük altında kalmaz. Dolayısıyla daha rahat gelişirler.

Boy Uzaması için Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Antrenmandan daha önemli bir şey varsa o da beslenmedir . Beslenmemiz ne kadar iyi ise o kadar hızlı ve sağlıklı gelişiriz. Beslenmemizde kalori , protein , karbonhidrat ihtiyacı gibi değerleri hesapladıktan sonra her gün bu değerleri karşılamaya çalışmalıyız. Genç insanlar için en zor kısım burasıdır. Çünkü genellikle kahvaltı öğünü okuldan dolayı geçiştirilir öğlen ise fast food tarzı yemekler sıkça tüketilir. Eğer sağlıklı beslenmeyi başarabilirseniz etrafınızdaki herkesten daha iyi olduğunuzu hissetmeye başlayacaksınız. Çünkü vücutta her şey sıkıntısız bir şekilde işlemeye başlayacak. Ayrıca su tüketimi de oldukça önemlidir. Su tüketim ihtiyacınızı hesapladıktan sonra mutlaka bu miktarı her gün tüketmeye çalışın. Vücudun sıkıntısız bir şekilde işlemesi için gereken en önemli şeylerden biri de budur. Omega 3 ve D vitamini de kemik gelişimi için oldukça önemlidir. İkisi de hap olarak vücuda alınabilir fakat doğal yollardan da karşılanabilir. Omega 3 için sık sık balık ve ıspanak tüketmek faydalı olucaktır. D vitamini ise güneşte bulunduğu için , güneşli havalarda 5-10 dakikalık bir yürüyüş yeterlidir. Kış aylarında vitamin hapı olarak tüketilebilir .