Bir İnsanın Kendini Keşfetmesi Ne Demektir?

/ 13 Haziran 2022 / / yorumsuz
Bir İnsanın Kendini Keşfetmesi Ne Demektir?

Bir İnsanın Kendini Keşfetmesi Ne Demektir?

Bir İnsanın Kendini Keşfetmesi Ne Demektir? İnsanoğlu dünyaya geldiğinden itibaren aramak ve araştırmak üzerine bir yapıya sahiptir. Hep içinde bulunduğu anı yaşamak yerine bir şeyleri keşfe çıkmak daha cazip gelmiştir. Peki insan aradığı tüm şeylere rağmen aradığı asıl şeyi bulabilmiş midir? İnsanın aradığı asıl şey nedir? Mutluluk mu? Huzur mu? Tatminkârlık mıdır? Hayatın hızı içinde sürüklenip giden insan çalıştığı işte de yaşadığı anda  neden hep kendini tatmin edecek şeyler arar? Kendini özünü bulmak belki de hakikate ulaşmak için arar durur. İnsanlık yüzyıllar boyunca süregelen bu arayışı içinde neyi bulmuştur? İnsanoğlu ararken sadece dünyada insanlığa hizmet edecek her şeyi bulmuştur ve bulmaya devam etmektedir. Tüm ünlü düşünürlerde sorun aradığı şey hiçbir zaman onu tatmin etmemiştir. Aradıkça daha huzursuz bir insan olup çıkmıştır.

Bir İnsan Kendisini Keşfetmek İçin Ne Yapmalı ?

Öncelikle insan kendisini keşfetmek için yeteneklerini ve hobilerini göz önünde tutmalıdır. İnsanın yaptığı şeylerden zevk alması ona kendini keşfetme imkanı sunar. Çünkü o işi yaparken mutludur ve sadece o anın tadını çıkarır. Kimisi kendini kitap okurken huzurlu hisseder, kimisi resim yaparken, kimi Flashresim oynarken kendini ve neler yapabileceklerini keşfedebilir.  Bunun yanında şarkı söylemek, mesela bulmaca çözerek kendini geliştirmek hem bir terapi yöntemiyken hem de insanın kendisini keşfettiği alanlardır.

Bir İnsanın Kendini Keşfetmesi Ne Demektir?

Bir insanın kendini keşfetmesi ne demektir? bunu manevi olarak da yapabilir. Meditasyonlar  veya inancına göre yapılan ibadetler de insanın kendisini keşfetmesi için ona farklı bakış açıları sunar. İnsan kendisini keşfetmek için neye ilgisinin olduğunu neyi yapmaktan hoşlandığını bilirse bu daha kolay olur. Ve kendisini keşfettiğinde ise ortaya inanılmaz sanatçı yapısı veya yazarlık yapısı ortaya çıkabilir. Çoğu insan yaptığı meslek dışında illaki bir hobi ile meşgul olur. Baktığınızda da o alanda da adını duyurduğu ve hatta belli  bir zamandan sonra o işten para kazandığını bile görürsünüz.

İnsan Kendi Duygularını Nasıl keşfeder?

Birçok  psikiyatri uzmanı ve bilim adamları insan kafa yapısını, düşüncelerini çokça incelemişlerdir. Fakat insanoğlunu çözmek ve anlamak büyük bir muammadır. Bunun için hatta Mark Twain’in ‘İnsan Nedir?’ adında bir kitabı bile mevcuttur. Bu kitapta da anlatılanlara bakılırsa insanın davranışlarının hepsinin dışarıdan geldiği öğretisini savunur. En basitinden Hz. Havva ve Hz. Adem’in dünyaya geldiğinde çıplak olarak dolaşmanın edepsizlik olduğunu bilmediği edepsizlik kavramının Tanrı tarafından verildiği anlatılır.  diye sormak bu kitaba göre insanın bütün davranışlarını ve kendisini keşfetmesinin Tanrı’ya bağlı olduğu savunulur. İnsan kendisini ne kadar keşfederse keşfetsin hep hakikate, öze dönmeye doğru bir yolculuk içerisinde bulunur. İnsana verilen yetenek de arayışta aslında Tanrı’ya dönüp iç huzura kavuşmaktır.