Bir babanın erkek çocuğuna davranma şekilleri nasıl olmalıdır?

/ 17 Aralık 2018 / 55 / yorumsuz
Bir babanın erkek çocuğuna davranma şekilleri nasıl olmalıdır?

Baba ve erkek evlat ilişkisi karmaşık olabilir. Farklı ilgi alanlarına sahip babalar ve oğullar birbirleriyle ilişki kurmakta zorlanabilirler. Bazen babalar ve erkek çocukları birbirlerine karşı rekabet ederler. Her iki tarafta iyi bir baba-oğul ilişkisi isterler, ancak ikisi de bunun nasıl yapılacağını bilemez. Dolayısıyla baba erkek çocuğuna nasıl davranmalı konusunda da size birkaç destekleyici ipuçları hazırladık. Bu tavsiyelerden yola çıkarak kendi çocuğunuza daha faydalı bir baba olacağınızdan eminiz.

Baba ve Erkek Çocuk Arasındaki Etkileşim

Erkek çocukların babalarından etkilendiklerini ve onları kendine rol model olarak gördüklerini kabul edin. Onlar babalarını adım adım izleyerek erkek olmayı öğrenirler. Bir babanın erkek çocuğundaki kişisel gelişimi üzerindeki etkisi genellikle görünmez, fakat etkilendikleri zamanla ortaya çıkar. Erkek çocuğu babasının annesi ile etkileşimini izlerken, kadınlar ve erkekler arasındaki çatışma ve farklılıklarla nasıl başa çıkacağını, gerekli saygı ve sevgiyi öğrenir. Babasının diğer erkeklerle ilişkisini izlerken de, birbirleri arasında nasıl ilişki kurduklarını ve yaşanan sorunlara karşı nasıl başa çıktığını öğrenir. Dolayısıyla babaların erkek çocukları arasındaki ilişkilerinde bu faktörleri değerlendirerek onların yanında nasıl davrandığına dikkat etmesi gerekir. Onun rol modeli sizsiniz. Siz her davranışınızda doğru olanı yaparsanız ,onlarda aynı şekilde sizden öğrendiklerini uygulayacaktır.

Erkek Çocuğuna Nasıl Davranılmalıdır?

Baba erkek çocuğuna nasıl davranmalı sorusuna vereceğimiz en güzel cevaplardan biri, onlara yeteri kadar ilgi göstermek ve sevdiği aktiviteleri beraber yapmaktır. Dışarıda ya da evde birlikte zaman geçirmeye başladığımızda ilişkiniz kat ve kat büyüyecektir. Birlikte yaz kampı kurmak, piknikte futbol oynamak, evde zaman zaman güreş yapıp eğlenmek, birlikte spor aktivitesine katılmak, kaykay sürmek, bisiklete binmek, playstation oynamak, at binmek, parkta oynamak gibi daha birçok aktiviteyi beraber eğlenerek yapmak onlara hayatı boyunca unutmayacakları anılar yaşatmış olacaksınız. Çünkü hiçbir çocuk ileride büyüdüğünde babasının ona ne kadar harçlık verdiğini ya da neler aldığını çok hatırlamaz. Ama birlikte neler yaptıklarını, hangi oyunları oynadıklarını ve nasıl zaman geçirdiklerini asla unutmazlar.

Sihirli Sevgi Sözcüklerini Unutmayın!

“Seni seviyorum evlat”. Seninle gurur duyuyorum, sen harikasın, yapabileceğini biliyorum, beni yendin, çok başarılısın, dağınıksın, ama toplayacağını biliyorum, yaptığın inanılmaz bir oyundu” gibi teşvik sözcükleri erkek çocuklara karşı onu sevdiğinizi bilmesini sağlayacak sihirli sözcüklerdir. Bu sözcükleri yerinden ve zamanında kullanmak, aranızdaki ilişkiyi mükemmelleştirmeye yarayacaktır. Sizi daha fazla sevecek ve daha çok benimseyeceklerdir.

Unutmayın ki aynı hatalardan aynı çocukluktan sizler de geçtiniz. Ama onu eğitirken, üstün bir insan, kibirli, aşağılayıcı ya da insanları ezen gibi daha birçok yanlış davranışa sürüklemeden sevgiyle disipline sokmalısınız. Onun eylemleri ve davranışlarından yaptığı hataların sonuçlarını düşünmesini sağlamalısınız. Hem şimdi hem de gelecek yaşantısında yaptığı seçimlerini düşünmeye ve değerlendirmesine de yardımcı olmalısınız. Unutmayın, hayata adım atarken ve gelişirken en büyük öğretmeni siz olacaksınız.