Bencil İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları

/ 2 Ağustos 2020 / / yorumsuz
Bencil İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları

Bencillik, karşısındaki insanın düşüncelerini ve ihtiyaçlarına değer vermeden ve sadece kendi ihtiyaçlarını ve düşüncelerini dile getirmek ve yapmaktır. Bencillikle kendini düşünme karıştırılmamalıdır. Kendini düşünme davranışı sağlıklı bir davranıştır ancak kendini düşünme başkalarının ihtiyaçlarını görmezden gelerek gerçekleştiriliyorsa bencillik bu demektir.

Bencilliğin Nedenleri

Bencillik çocukluk dönemlerinde öğrenilmiş bir davranış harekettir. Çocuklar izleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Çocukken rol model aldığımız kişiden bencillik davranışı almış olur. Bu sebeple de çocukluk çağı anılarımız çok büyük önem arz eder. Bilişsel psikolojiye göre ise; hep ben duygusu bencilliğe iter. Kişinin kendisini nasıl tanımladığı ve nasıl gördüğüyle ilgilidir. Bencil insanlar kendi ihtiyaçlarını karşısındaki kişinin ihtiyaçlarından daha önde tutar ve ilk olarak kendini önemli görür. İş birliği gereken konularda uyum sağlamakta zorlanırlar ve eleştiri kabul etmekte zorlanırlar.

Bencil insanlar ile baş etmek için öncelikle kendimizi çok iyi tanımamız gerekir. Kendi düşüncelerimizi, farkına varalım ki bu sorunu ortadan kaldıralım. Bencil insanlarla baş etmek için onlarla aranıza mesafe koyabilirsiniz. Bu mesafeyi koymakta zorlanıyorsanız kendi içinizde düşünün. Bazı insanlar fedakarlık alttan alma olarak tanımlayabilir.

Bencil insanlar kendi düşünceleri ve kendi arzu ettikleri olmadığı zaman sizi suçlayabilir ve öfke patlamaları söz konusu olabilir. Böyle durumlarda kendi fikirlerinizi açıklamaktan çekinmemelisiniz. Şayet ki sürekli alttan alarak kendinizi açıklamazsanız karşınızdaki kişi yaptığının doğru olduğunu düşüneceği için bu davranışını devam ettirecektir.

Bencil insanlar istedikleri olmadığı zaman sizin üzerinizde suç baskısı oluşturmaya başlarlar. Provokasyon uygulayan bencil insanlarla baş edebilmek için onun kullandığı dili kullanmamalısınız. Her zaman kendiniz olmalı ve provokasyonundan rahatsız olduğunuz kişiden uzaklaşabilirsiniz.

Bencil insanlar sohbet ederken sizi dinlemediklerini fark edebilirsiniz. Sadece kendi açtığı konuları devam ettirmek isterler. Bu durumda daha genel konular açarak sohbetin yönünü değiştirebilirsiniz.