Bebeklerde Uykunun Önemi ve Uyku Düzeni

/ 30 Ekim 2019 / / yorumsuz
Bebeklerde Uykunun Önemi ve Uyku Düzeni

Bebeklerin 1.5 yaşına kadar günlük 12 – 16 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Bebekler gün içinde bu sürelerde uyumadıklarında sürekli ağlarlar ve huzursuz olurlar. Bu durumun önüne geçmek için bebeklerinize bir uyku düzeni kazandırmalısınız. Uyku düzeni sayesinde bebekler uyumaları gereken sürelerde uyurlar. Uyku düzeni olan bebek ile anne arasındaki bağlar çok kuvvetli olur. Uykudan önce bebeğinize göstereceğiniz şefkat ve gülücükler annesinin kendisine gösterdiği ilgiden dolayı mutlu olmasını sağlayacak, vücudu mutluluk hormonu olan serotonin salgılayarak rahatlayacak ve uyku moduna geçecektir. Bebeğinize uyku düzeni kazandırmak için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Bebeğinizin beslenmesine dikkat edin. Uyutmayı düşündüğünüz saatten önce çok doyurmayın ve ağır yiyecekler yedirmeyin. Karnı çok dolu olan bebek uykuya dalmakta zorlanacaktır veya rahat uyuyamayacaktır. Bu nedenle bebeğinizin karnını aşırı şekild edoyurmak yerine yeterli derece de doyurmanız yerinde olacaktır.

2 ) Bebeğinizi uyutmayı düşündüğünüz veya uyku düzeni içinde uyuması gereken saate yakın zaman dilimlerinde oyun oynamayı bırakın, hareketli ve enerjik oyunlar oynamayın. Bu sayede bebeğiniz sakinleşecek, rahatlayacak ve kendiliğinden uykuya dalacaktır.

3 ) Bebeğinizi uyutmanız gereken saatten önce, bebeğinize ılık bir duş aldırın ve rahatlamasını sağlayın. Aldırdığınız duş bebeğinizin rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlayacak, Bebeğinizi uyku moduna geçirecektir.

4 ) Bebeğinizin dinlerken sakinleştiği masal veya melodileri uyumaya yakın bir zamanda dinletmeye başlayın. Böylece kulağına gelen sesler ve melodilerle dikkatini buraya verecek ve diğer şeylerle ilgisi kesilecektir. Bir süre sonra uykuya dalacaktır.

5 ) Bebeğinize uyurken, uyku emzikleri, sevdiği oyuncaklar veya ilgisini çeken bir hayvan figürü vererek uyuması için bu objelerle uğraşmasını sağlayabilirsiniz. Emzik veya oyuncaklar ile oynayan bebekler bir süre sonra kendiliğinden uyku moduna geçerler. Bir sonraki uyuma saatinde aynı oyuncak veya emziği verdiğinizde uyuma saatinin geldiğinin bilincinde olurlar.

6 ) Bebeğinizin uyku düzeni içinde uyuması, geceleri uyanıp uykusuz kalmasını engelleyeceği gibi sizin de uyanıp bebeğinizle ilgilenmekten uykusuz kalmanızı önleyecektir. Uyku düzeni içinde uyuyan ve uykusunu yeterli alan bebeklerin gelişimleri daha sağlıklı olmaktadır.

Tavsiye

Kan Grubuna Göre Diyet