Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirmeli?

/ 12 Ocak 2022 / / yorumsuz
Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirmeli?

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirmeli?

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirmeli? İlk defa anne olanlar bebeklerin kaç yaşına kadar emzirilmesi gibi çeşitli soruları merak ediyor. Bebeklerin kaç ay ya da kaç yıl emzirileceği sorusunu merak etmeniz çok normaldir. Ülkemiz de bu konu ile ilgili yüzlerce değişik fikir bulunuyor. Bu fikirler de sizin aklınızı oldukça karışıyor. Aile çevreniz ve arkadaşlarınız bebeklerin emzirme süreleri ile ilgili değişik fikirler sunulabiliyor.

Doktorların bile bebeklerin emzirme süreleri farklılık gösterebiliyor. Pediatristlere göre bebekler en az 6 ay boyunca ek gıda yardımı almadan direkt olarak anne sütü ile beslenilmelidir. Bebekler kaç yaşına kadar emzirilmeli sorusu sürekli olarak soruluyor ve merak konusudur. Uzmanlar bebeklerin ne kadar ve ne zamana kadar emzirmeleri gerektiği hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

Bebeklerin uzun süreli anne sütünü emmesi hem anne için hem de bebek için oldukça faydalıdır. Bu emzirme süresini kendiniz ayarlamalısınız. Bebeğiniz ve siz kendinizi ne zaman hazır hissederseniz zaman bebeğinizi sütten kesmelisiniz. Eğer bebeğinizi sütten kesmek istiyorsanız bu süreci biraz daha hızlandırabilirsiniz. Bunu emzirme sıklığında ki değişiklikler sayesinde yapabilirsiniz. Ancak isterseniz süreci kendi haline de bırakabilirsiniz.

Bebekler büyümeye başladıkça otomatik olarak emmeyi bırakırlar. Bebeğinizin kendi başına emmesini bırakmasını beklerseniz bebeğiniz 4 – 5 yaşına kadar bırakmış olacaktır.  Bebekler kaç yaşına kadar emzirmeli sorusu bu şekilde cevap bulmuş olur. Belli bir süreden sonra anne sütünün çocuğa herhangi bir faydası olmaz.

Uzun Süreli Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Anne sütü besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir. Bebeğiniz büyüdükçe içeriği her geçen gün biraz daha değişmektedir. Bebeğinizin süt ihtiyacını her zaman karşılayan bir niteliktedir. Hastalıklara karşı oldukça koruyucu bir niteliktedir. Bebeğinizi emzirmiş olduğunuz süre boyunca sütün içerisinde bulunan koruyucu hücreler ve antikorlar bebeğinizi her zaman korur. Bebekler kaç yaşına kadar emzirmeli sorusu bu şekilde cevap bulmuş olur. Anne sütü oldukça değerlidir. Bebeğinizi 6 aya kadar yalnızca anne sütü ile besleyin bundan sonra ki zamanda ise ek gıdalar da verilebilir.