Bebek Bakımı Ve Gelişimi Sırasında Dikkat Etmemiz Gerekenler?

/ 5 Nisan 2020 / / yorumsuz
Bebek Bakımı Ve Gelişimi Sırasında Dikkat Etmemiz Gerekenler?

Bebeklerin ilk doğdukları an itibari ile hijyene 2 kat daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Bebeklerin bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre daha zayıf olduğundan dolayı bebeğinize temas ederken ellerinizi yıkamaya özen gösterin. Aynı zamanda bebeğinizi en 2 aya kadarıyla evinize misafir kabul etmemeniz sizin için en iyisi olacaktır. Minik bedeni mikrop ve bakterileri kaldıramadığından dolayı hasta olabilir. Bu konuda dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizi mevsimine göre giydirmeli ve karın ve ayak bölgesini mümkün mertebe sıcak tutmanız gazı daha rahat çıkarmasına neden olur. Kışın eve ortamını bebeğinize göre ayarlamalı ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ortam olmamalı. Yazın iki güne bir ya da her gün banyosunu yaptırabilirsiniz fakat banyo işlemi 5-10 dakikayı geçmesin bu kez üşütebilme ihtimali çok yüksek çevrenizden birilerinden yardım alabilirsiniz banyosu konusunda. Banyosunu yaptıracak suyun bebeğin vücut ısısının 1 derece yüksek olmasına dikkat edin yani bebeğiniz ısısı 36 veya 36,5 ise siz suyun sıcaklığını 37 veya 37,5 olmalı, sakın 39 üstü olmasın çok sakıncalı. Kışın bebeğinizi hafta da 2 veya 3 kez aldırabilirsiniz. Vücudunu nemsiz bırakmamalı bebek losyonları veya olarak zeytinyağı oda yoksa en doğalından kantaron yağı sürülebilir. Aynı zamanda zeytin yağı ve kantaron yağı bebeğinizdeki gazı ortadan kaldırır engeller. Bebeğinizin daha sıcak tutmuş olacaktır.

Bebeklerde kıyafet seçimi oldukça önemli pamuklu esnek kıyafetler tercih etmelisiniz. Deri kıyafetler gibi kıyafetler giydirilmesi alerjen sebep olur. Bedenini sıkmayan rahat kıyafet tercih ediniz. Bebeğinizi imkanınız varsa anne sütü ile besleyiniz bu ilerde ki yaşamlarını da etkileyecek olan en önemli faktörler biridir.