Başarısızlık Korkusunu Yenmenin Yolları

/ 18 Eylül 2019 / / yorumsuz
Başarısızlık Korkusunu Yenmenin Yolları

Başarısızlık korkusu, siz ve hedefleriniz arasında duran önemli bir engeldir. Ama öyle olmak zorunda değil.

Başarısızlık korkusu, bir hedefe ulaşamadıysanız olabilecek tüm korkunç şeyleri hayal ettiğinizde karşılaştığınız yoğun endişedir. Yoğun endişe, geri tutma veya vazgeçme ihtimalini arttırır. Başarılı olmak, korkudan yararlanma yeteneğinize büyük ölçüde dayanır.

Başarısızlık korkusunun sizi geri getirmesini önlemek için ne yapabilirsiniz?

  1. Arızayı tutarsızlık olarak yeniden tanımlayın

Başarının tanımlanması genellikle zordur. Başarısızlık daha da zor.

Başarısızlık tanımınız nedir? Vazgeçmek? Asla hedeflerin peşinden gitmiyor musun? İstediğiniz bir sonucu elde etmiyor musunuz? Beklenen bir zaman çizelgesinde istenen sonucu elde etmiyor musunuz? Bu sorunun cevabının açık olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak başarısızlık olarak kabul ettiğiniz şey hakkında açık olmak önemlidir, çünkü başarısızlık korkunuzun nesnesi ve başarınızın önündeki engeldir.

Hedefinizi başarısız kılmaya çalışmak için başarısızlıklarla ilgili düşünmekten başarabilecekleriniz ile elde edebileceğiniz şeyler arasındaki uyuşmazlıklar hakkında düşünmeye geçin. Tutarsızlıklar size gelecekteki çabalarınızı yeniden ayarlayabilmeniz için üzerinde çalışabileceğiniz, açıklayabileceğiniz ve onlardan öğrenebileceğiniz bilgiler sağlar.

Çaba göstermeye devam ettiğiniz sürece, başarısızlığa yer yoktur. Tamamen vazgeçtiğinizde, başarısızlık korkusundan daha iyi bir neden olmadan, bu farklı bir hikaye!

  • Gerçek ve hayal edilen tehditleri ayırt edin

Tanım gereği başarısızlık korkusu hayal edilen tehditleri içerir. Ve korku gerçek olsa da, tehdit değil. Şimdilik, tehdit bir tahmin, hayal gücünüzün bir ürünü, kurduğunuz bir senaryodur. Bu, korkunuzu asılsız veya irrasyonel yapmaz. Ama onu erken ve gereksiz kılıyor. Seni durdurmasına izin vermek yerine, inceleyin ve korktuğunuz sonuçlardan nasıl kaçınacağınızı planlayın.

  • Önleme hedefleri yerine tanıtım oluşturma

Başarısızlık korkusu, odağımızı bulanıklaştırabilen, çabalarımızı baltalayabilen ve planlamayı zorlaştıran önleme hedeflerinin oluşturulmasına yol açmaktadır. Önleme amaçlarının tanıtım amaçları olarak yeniden tanımlanması, denklemin başarısız olmasından korkmanın bir yoludur.

Birçoğumuz bir kerede tanıtım hedefleri belirlerken ve bir diğerinde önleme hedefleri koyarken, hedeflerimizi nasıl kasıtlı tuttuğumuzu, uygulamayı geciktirdiğimizi ve pes etmeyi kolaylaştırdığımızı hatırlamak önemlidir.

  • İyi bir sonuç bekleyin, ancak buna bağlı olmayın

Bazı hedefler odak ve sebat gerektirir. Bununla birlikte, Diğerleri açıklık ve esneklik gerektirir. Elde etmeyi umduğunuz sonucu yeniden değerlendirip yeniden tanımlayabilmek, başarısızlık korkusuna karşı iyi bir tampondur. Başarımızı, elde ettiğimiz sonuçtan ziyade ortaya koyduğumuz düşünce ve çaba miktarıyla değerlendirmeliyiz.

  • Sen güçlüsün ve hakim olabilirsin

Başarısızlık korkusunu daha da azaltmak için, sizi en çok korkutan başarısızlığın sonuçlarını belirleyin ve bu sonuçlarla başa çıkma kabiliyetinizi değerlendirin. Olumsuz bir şey olmayacağını umarak kendinizi korkudan uzak tutmak yerine, sonuçlarla başa çıkmak için güven oluşturmaya odaklanın.