Baş Dönmesini Durdurmanın En İyi Yolları

/ 26 Eylül 2019 / / yorumsuz
Baş Dönmesini Durdurmanın En İyi Yolları

‘Baş dönmesi’ terimi, farklı insanlar için farklı anlamlara gelir. Çünkü belirti belirsiz ve çok çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor olabilir ve baş dönmesini durdurmak için bir yol bulmak deneme ve yanılma süreci olabilir. Baş dönmesi hissini kesmeyi deneyebileceğiniz birkaç şey var. Bununla birlikte, bu stratejilerden bazılarını denedikten sonra baş dönmeniz kaybolmazsa, değerlendirme için bir doktora görünün ve baş dönmenizin nedenini bulun.

Oturun ya da uzanın

Baş dönmesi veya sersemlik genellikle ayağa kalkarken veya hareket ederken isabet eder. Baş dönmesi veya baş dönmesi ilk belirtilerinde hemen oturun ya da uzanın. Bu genellikle eğirme hissini hafifletmeye yardımcı olur ve düşmeniz durumunda daha güvenlidir.

Oturuyorsanız, başınızı bacaklarının arasına sokmayı deneyin. Bu beyninize kan akışını artırır. Aşağı uzanmak aynı sonucu elde edecektir.

1 ila 2 dakika ya da baş dönmesi geçene kadar oturmuş ya da uzanmış halde kalın.

Su için

Baş dönmesi genellikle dehidrasyonun sonucudur. Dehidrasyon, gün boyunca yeterince su içilmemesi veya egzersiz sırasında ve sonrasında rehidrat yapmaması nedeniyle oluşabilir. Aynı zamanda kusmaya, ishale ya da ateşe neden olan ve çok fazla sıvı kaybetmenize neden olabilecek bir hastalıktan muzdarip olduğunuzda da bir sorun olabilir. Baş dönmesinin en kötüsü geçtikten sonra, daha fazla su ve diğer sıvıları içmelisiniz.

Çok fazla su içmeyi zor buluyorsanız, enerji içecekleri, az şekerli sıcak çay, çorba ve et suyu veya seyreltilmiş meyve suları gibi diğer sıvıları içmeyi deneyin.

Bir şeyler yiyin

Baş dönmesi, özellikle şeker hastaları için düşük kan şekeri seviyesinden kaynaklanabilir. Baş dönmesi çarptığında, hızlıca atıştırmalık bir şeyler yemeyi deneyin, tercihen karbonhidrat veya şeker bakımından yüksek bir şey. Bir çikolatayı veya bir muzu hile yapabilir.

Belirli bir noktaya odaklanın

Baş dönmesini önlemek için birçok dansçı gözlerini belli bir noktaya odaklar. Aynı teknik, baş dönmesi rahatsızlığı çeken insanlar tarafından da kullanılabilir.

Tavandaki bir çatlak veya zemindeki kir lekesi gibi belirli bir noktaya odaklanmak, bedeninizin size söylediklerinin aksine, aslında dönmediğinizi fark etmenize yardımcı olabilir.

Derin nefes alın

Baş dönmesi bazen bir endişe saldırısı belirtisi olabilir. Sık sık anksiyete atakları sırasında tam bir nefes alamıyormuş gibi hissedersiniz. Ancak genellikle sorun, çok fazla nefes almaya çalıştığınızdır. Bu durumda yavaş ve derin nefes almayı deneyin.

Parlak ışıklardan kaçının

Baş dönmesi hissi yaşıyorsanız, parlak ışıklardan veya televizyondan ya da dizüstü bilgisayardan gelen ışıklardan kaçının.

Parlak ışık rahatsızlık duymanıza ve baş dönmesini daha da kötüleştirmenize neden olabilir.

Karanlık bir odada oturmayı veya uzanmayı deneyin veya bir iki dakika gözlerinizi kapatın.

Epley manevrasını gerçekleştirin

Epley manevrası, baş dönmesi semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilecek baş boyun eğme egzersizidir. Epley manevrası kalsiyum kristal kalıntılarını zorlar, vertigonun iç kulağın içine girmesine neden olur, burada semptomlara neden olmaz. Epley manevrasını gerçekleştirmek için:

  • Oturun ve başınızı 45 derece yatay olarak etkilenen kulağa doğru eğin.
  • Başınızı 45 derecelik bir dönüşle asılı tutarak yatay pozisyona geri yaslanın. Bu pozisyonu bir veya iki dakika basılı tutun. Baş dönmesinin düştüğünü hissetmelisin.
  • Etkilenmemiş kulağa doğru başınızı 90 derece döndürün. Etkilenmemiş kulağın kenarına yuvarlayın. Şimdi yere bakıyor olmalısınız.
  • Bu pozisyonu koruyun. Başka bir vertigo krizi yaşayabilirsiniz, ancak bu bir dakika içinde azalmalıdır.
  • Yavaşça oturma pozisyonuna dönün.