Banyodan sonra kaşıntı neden olur?

/ 28 Ekim 2019 / / yorumsuz
Banyodan sonra kaşıntı neden olur?

Banyo yapmak ya da duş almak hayatın en büyük zevklerinden biridir. Ancak temizlenmek ve rahatlamak için aldığımız duş sonrasında vücudumuzu saran bir kaşıntı ile karşı karşıya kalabiliriz. Banyodan sonra neden kaşındığınızı merak ediyorsanız ve bunu önleyecek çare arıyorsanız doğru yerdesiniz. Banyodan sonra kaşıntı neden olur ve nasıl önlenir? Birlikte keşfedelim.

Banyodan sonra kaşıntı neden olur?

Cildimiz en geniş ve dış etkenlere en çok maruz kalan organımızdır. Her gün çeşitli saldırılara maruz kalır : kimyasallar, kozmetikler, kıyafet boyaları, böcek ısırıkları vb. Cildimiz bir şeyin yolunda gitmediğini anlatmak için kaşınır.

Banyodan sonra vücudunuzun kaşınmasının sebebi Akuajenik Pruritus adı verilen ve yoğunluğu değişen, ancak cilde zarar vermeyen bir kaşıntı olarak görülen bir cilt rahatsızlığı olabilir.

Akuajenik pruritus, cilt suyla temas ettiğinde meydana gelir. Ancak ter, ani sıcaklık değişiklikleri, çamaşırlarla temas, bazı sentetik elyaflarla temas gibi diğer faktörler tarafından da tetiklenebilir. Kaşıntı bazen bir saatten fazla sürse de, genel olarak, 15 dakikadan uzun sürmez.

Banyodan sonra kaşıntı nasıl önlenir ?

Ciddi olmaktan daha çok sinir bozucu olmasına rağmen, kaşıntıların önemli bir problemi gizlemediğinden emin olmak için bir doktora görünmeniz önerilir. Doktorunuz akuajenik pruritus olduğunu onaylarsa, şikayetlerin nasıl en aza indirileceğini açıklayacaktır. Doktorunuz bir antihistamin ve / veya kapsaisin kremi yazabilir. Ayrıca, banyodan sonra kaşıntı sorununu önlemek ve rahatlatmak için birkaç adımı uygulamanızı tavsiye etmesi de muhtemeldir:

  1. Çok sıcak veya çok soğuk su kullanmayın (bu şekilde sıcaklıktaki ani değişimi en aza indirirsiniz).
  2. Nötr Ph ve yatıştırıcı ajanlar içeren agresif ürünlerle yıkanmayın.
  3. Kurulama için cildinizi çizmeyen yumuşak bir havlu kullanın. Doğal ürünlerle boyanmış çevre dostu pamuklu veya bambu havluyu tercih ederseniz kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur.
  4. Havluyu cildinize şiddetle sürtmek yerine, küçük dokunuşlarla kurulanın.
  5. Duştan sonra, cildinize yumuşatıcı bir yağ veya nemlendirici uygulayabilirsiniz.
  6. Cildinizi kaşımayın. Kaşımak anlık olarak rahatlatsa da kaşıntıyı artırır.

Tavsiye

Kadınlarda Kapris ve Sebepleri