Balık Yağının Faydaları

/ 8 Nisan 2021 / / yorumsuz
Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları Sağlıklı, upuzun ve mutlu bir hayata sahip olabilmemizin en asli şartlarından biri de sıhhatli beslenmek, kabul. Ama bu “sıhhatli beslenme” durumu öyle farklı yerlere gidebiliyor, insanın hayatına öyle farklı bitkiler, mamüller sokabiliyor ki her gün tekrar ve tekrar şaşırabiliyoruz hala.

Son on yılda her yerde karşımıza çıkmaya başlayan kinoalar, chia tohumları şu şekilde dursun bir de gerçekte çocukluğumuzdan beri ismini çok sık duyduğumuz, hem de çoğumuzun anne zoruyla kullandığı balık yağları var mesela. Balık yağı, en az bir kez kullanan her bireyin derhal söyleyebileceği gibi gerçekte balıklardan elde edilen bir yağ. Fakat her balıktan değil, genel olarak somon, ton balığı, uskumru, sardalya gibi içerisindeki yağ seviyesi varlıklı balıklardan elde ediliyor. Bu yağ elde etme işleminin de genel olarak soğuk sıkım ya da pres tekniği kullanılarak yapıldığı biliniyor. Vücudumuz için son derece kıymetli bulunan omega-3 yağ asitleri bakımından varlıklı bu yağ vasıtası ile, bedenimizin kendi kendisine üretemediği ama aynı vakitte sıhhatli bir yaşam için çokça gereksinim duyduğu maddeleri elde etme fırsatı yakalayabiliyoruz.

Balık Yağının Faydaları

Balık yağı, kanın bedenimizde rahat bir şekilde dolaşmasına bulunanak sağlıyor.
Doğal olarak fazla kan basıncının dengelenmesinde öncelikli bir rol oynuyor.
Yüksek kolesterolün düşmesinde de tesirli oluyor, kötü kolesterolü dengelemede büyük yardımları dokunuyor.
Tüm bu özellikleriyle rahatlayan damarlar ve sıhhatli bir kan akışı da kalp ve damar sağlığını koruyor. Kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi birçok ciddi problemle karşılaşma tehlikesini azaltıyor.
Balık yağı, bedenin detaylı bölgelerinde oluşabilen ağrıların da hızla geçmesine yardımcı oluyor.
Beynin işlevlerini sıhhatli bir şekilde yerine getirmesine destek olmasından hatırlamayı güçlendirdiği de biliniyor. Genellikle büyüme çağındaki çocukların beyin gelişiminde son derece tesirli bulunduğu ifade ediliyor.
Aynı şekilde konsantrasyon olmakta güçlük çekenlerin, ilgi dağınıklığı bulunanların da yanısıra yer alıyor.
Beynin sağlıkla işlevini gerçekleştirmesine destek olmasından olumsuz ruh hallerinin üstesinden gelmemize destek oluyor, niçini bilinmeyen üzüntü, endişe, sinirlilik gibi depresif hallerin daha hızlı bir şekilde atlatılmasını sağlıyor.
Bu özelliği vasıtası ile balık yağı, depresyon için de en çok tavsiye edilen mamüllerden biri oluyor.
Balık yağı kas ve kemiklerimize de olumlu tesirlerde bulunuyor, kemiklerin güçlenmesini sağlarken kasların da azalmaması , aksine çoğalması için elinden geleni yapıyor.
İçerdiği yağ asitleri vasıtası ile balık yağı cilt sağlığını da destekliyor, cildin yenilenmesine destek oluyor.

Genellikle gelişim çağındaki çocuklara kilo aldırmak için kullanılması da gerçekte bu yağın kas ve kemik gelişimine tesirlerinden kaynaklanır. Yani balık yağı kullanmadaki asli hedef hızla kilo aldırmak değil, çocukların kas ve kemik gelişiminin sağlam ve sıhhatli bir şekilde tamamlanmasıdır. Bu hedefla eğer hekiminiz çocuğunuza ya da size balık yağı kullanmanızı önerdiyse gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Balık yağı nedir, yararları nelerdir öğrendik, nasıl kullanmamız gerektiğine dair de bir düşünce sahibi olduk. Peki ama bu balık yağının bir zararı olmasın sakın?

Her şeyde bulunduğu gibi balık yağı konusu ile ilgili da temkinli davranmakta, bir yan tesiri varsa öğrenmekte yarar var diyor ve balık yağının mümkün zararlarını da sıralıyoruz: Öncelikle, vakitğen ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa ya da bedeninuz alerjik tepkiler gösterebilen titiz bir yapıya sahipse kesinlikle ama kesinlikle hekiminize danışarak hareket etmeniz, asla kendi kendinize bu yağı kullanmaya başlamamanız gerekiyor.

Aynı şekilde, vitaminler ve doğum denetim hapları da dahil olmak üzere farklı bir ilacı derli toplu olarak tüketiyorsanız da hekiminize danışmadan balık yağı kullanmanız önerilmiyor.

Tavsiye

Kudret Narı Nedir?