Azospermi İçin Çözüm Tese Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

/ 19 Ekim 2019 / / yorumsuz
Azospermi İçin Çözüm Tese Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Günümüzün yaşam tarzı ve beslenme yöntemlerinden dolayı erkeklerde kısırlık, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Eğer erkeklerde kısırlıktan şüpheleniliyorsa, kesin teşhis için birtakım testlerin yapılması gerekiyor. Erkeklere uygulanan kısırlık testleri genel olarak menideki spermlerin sayısı ve kalitesi ile ilgilidir. Bu problemler arasında çözümü en zor olan ise menide spermlerin bulunmamasıdır. Ancak, bu sorunun çözümü için son zamanlarda oldukça etkili teknikler geliştirilmiştir. Erkeklerde sperm bulunmamasından kaynaklı kısırlık problemlerinin çözümünde yaygın olarak TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) yöntemi kullanılıyor.

Tese Yöntemi Nedir?

Tese yöntemi, biyopsi işlemi uygulayarak testisten cerrahi bir operasyonla sperm elde etme işlemidir. Bu yöntem, erkekten kaynaklanan kısırlık vakalarında en son başvurulacak tekniklerden biridir. Çünkü bu yöntem, menisinde hiç sperm bulunmayan yani azospermi teşhisi konulmuş bireyler ile tamamen hareketsiz sperme sahip bireyler için uygulanır.

Tese Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Erkeklerde sperm bulunmaması olarak bilinen azospermi, genel olarak tıkayıcı ve tıkayıcı olmayan şeklinde iki kategoriye ayrılır. Tıkayıcı olarak nitelendirilen azospermi vakalarının hemen hemen hepsinde TESE yöntemi uygulanarak testislerden sperm elde edilmesi sağlanır. Fakat, tıkayıcı olmayan azospermi teşhisi konulan kişilerde TESE yöntemi ile sperm elde etme oranı ortalama yüzde 50 civarındadır. TESE yöntemi uygulanarak fazla sayıda sperm elde edildiği zaman sadece gerekli olanlar kullanılır. Diğer spermler ise daha sonra mikroenjeksiyon yöntemlerinde kullanılmak üzere dondurulabilir.

Tese Yöntemi Kimlere Uygulanır?

TESE yöntemi farklı durumlar için uygulanabilir. Bu durumlar arasında; sperm kanallarının doğuştan olmaması, sperm kanallarında tıkanıklık, genetik nedenler, hormonal faktörler, ilaçlar, radyasyon ve kabakulak sonrası enfeksiyon yer alır. Bu problemlerden herhangi biri veya birkaç bulunan vakalarda TESE yöntemiyle tedavi uygulanabilir.

Tese Yönteminde Başarı Hangi Faktörler Bağlıdır?

Kısırlık problemi yaşayan ve kısırlık testi uygulanan erkeklere ait sperm analiz sonuçlarına göre her 10 baba adayından 1’ine azospermi teşhisi konulmuştur. Azospermi problemi için önemli bir çözüm yolu olan TESE yönteminin başarısı birtakım faktörlere bağlıdır. Testis boyutu, testis biyopsi sonucu, TESE öncesi uygulanan hormonal tedavi, genetik değişiklikler doku ayrıştırma yöntemleri ve serum FSH düzeyi, TESE yönteminin başarısını etkileyen önemli faktörlerdir.