Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?   

/ 13 Ocak 2022 / / yorumsuz
Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?   

Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?   

Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? dendiğinde ilk akla gelen nedenlerden biri de ayakkabıdır. Uzun süre ayakkabı giyildiğinde ayaklar terler ve bu yüzden ayaklar havasız kalır. Ayakların hava almaması ayak kokusuna neden olabiliyor. Günümüzde pek çok kişi tarafından şikayet edilen bir durumdur. Uzun süre ayakkabı giyilmesi durumunda meydana gelen ayak kokusunun yanı sıra ayakkabıların da kokmasına neden olur. Ayakların fazla terlemesiyle bakterilerin oluşmasına neden olan ayak kokusu neden olur? nasıl giderilir? ayak mantarının oluşmasına neden olabilir. Her gün aynı ayakkabıyı saatlerce giymek hem ayakkabıdaki hem de ayaktaki koku daha çok ağırlaşmasına neden olmaktadır.  Pek çok kişinin yaşadığı ve şikayetçi olduğu ayak kokusu yaşamı olumsuz etkilemekte.

Ayak Kokusunu Tetikleyen Faktörler

Ayakların kokması, iş koşuşturmalarından ve genellikle yaz aylarında sıcakların artması ile çok büyük bir sorun haline gelmektedir. Vücuttaki troid bezlerinin çok fazla çalışmasıyla ter bezleri aktifleşir. Ter bezlerinin aktifleşmesi hem vücutta hem de ayaklarda koku oluşmasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra ayak kokusu neden olur? nasıl giderilir?stres, diyabet ve kullanılan bazı ilaçlar ayakta kötü kokunun oluşmasına neden olabilir. Vücudumuz için su tüketimi oldukça önemlidir. Günlük yeteri miktarda su tüketimi ayakta meydana gelen kötü kokuyu azaltmaya yardımcı olur.

Ayak Kokusuna Nasıl Giderilir?  

Kullandığımız ayakkabılar ayakta meydana gelebilecek ayak kokusunu büyük ölçüde etkiler bu yüzden önceliğimiz doğru ayakkabı alınmasıdır. Nemi içinde hapseden, ayakların hava almasına izin vermeyen ayakkabıları tercih etmek yerine, hava alan ve aynı zaman da rahat ayakkabılar doğru bir seçim olacaktır. Seçilen ayakkabını tabanı naylon olmamasına dikkat edin. Naylon tabanlı ayakkabılar, ayak kokusuna neden olabilir. Her gün aynı ayakkabıyı giymek ve uzun süre giymek ayakların kokmasına davetiye çıkaracaktır. Bu yüzden ayakkabılarımızı düzenli olarak değiştirmeliyiz. Aynı zamanda ayak kokusu neden olur? nasıl giderilir?gün içerisinde ayakların hava almasını sağlamalıyız.

Haftalık olarak ayak bakımı yapılabilir. Ayak bakımını evde kendiniz çok basit ve doğal bir şekilde yapmanız mümkün. Bir kovaya ılık su, kovanın büyüklüğüne göre 2 veya 3 yemek kaşığı karbonat koyarak ayaklarınızın temizliğini yapabilirsiniz. Bu kolay temizleme yöntemiyle ayaklarınızı derinlemesine temizleyerek ölü deriyi atar.