Avokadonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir

/ 7 Ocak 2021 / / yorumsuz
 Avokadonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir

Avokadonun bilinmeyen faydaları nelerdir Avokado, taze olarak tüketildiğinde daha faydalıdır. Avokadonun iyi araştırılmış ve önemli sağlık yararlarından bazıları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 Avokadonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir

Avokadolarda var olan beta-sitosterol, sağlıklı kolesterol seviyelerinde de korunmasına destek olur. Araştırmalar, günlük olarak öğünlerin bir parçası olarak 5 hafta süreyle avokado verilen laboratuvar farelerinin, % 27 daha az olduğu trigliserit plazma oranlarına da sahip olduklarını ve HDL kolesterolünün avokado olmayan bir kontrol grubuna oranla % 17 daha çok olduğunu belirtmektedir. Bu açıdan da günlük olarak avokado yiyenler, aterosklerozdan (damar sertliği) korunmasında destek sağlayabilir.

 

Yüksek Potasyum

Yüksek potasyum oranı, hipertansiyona karşı savaşan avokadoyu güçlü bir meyve olarak ortaya çıkar. Yapılan bir araştırmaya göre, potasyum yönünden de zengin gıdalar arterlerin sertleşmesi olan patojenik kalsifikasyonları azaltabilir. Avokado ve muz gibi potasyum yönünden de zengin besinler tüketmenin kan damarlarındaki gerginliğini azaltarak kan basıncını düzenler, bu da pıhtılaşma, kalp krizi ve felç olasılığını azaltmaya destek sağlar.

 

Sindirime Yardımcıdır

Avokado bağırsak için rahatlatıcıdır ve sindirime destek sağlarlar. Sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlayan çözünür ve çözünmeyen lifler bulunur. Bu tip lifler sindirim için olumlu gelişmeleri vardır çünkü dışkıları toplayarak, bağırsaklar yoluyla gıdaların pürüzsüz geçişini sağlamaya destek olurlar. Bundan dolayı d mideyi ve sindirim sularının uyarılmasını sağlar, bu açıdan da besinler en etkili ve hızlı bir şekilde emilir. Son olarak, kabızlık ve ishal gibi durumlarda semptomları azaltmaya destek olurlar.

Görmeye Destek Sağlarlar

Avokado, gözlerinizi sağlıklı olmasına yardımcı olur. Avokado, gözlerinizi kataraktlara, yaşla ilgili göz hastalıklarına ve maküler dejenerasyona karşı korumaya destek olan lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içerir. Bu nedenle de genellikle gözlerin dokularında biriken serbest radikallerden kaynaklanır. Avokadolardaki bu özel karotenoidlerin antioksidan aktivitesi, bu tehlikeli serbest radikallerin etkilerini nötralize eder.

Cilt ve Saç Bakımı

Avokado, sağlıklı bir cildi korumak için faydalı olan besinlerle doludur. Kuru, çatlamış veya hasarlı olan cildi zenginleştirir. Cildi temel vitaminler ile besleyebildikleri ve ışıltılı hale getirdikleri için çeşitli kozmetik ürünlerde de kullanılırlar.