Atalarımızdan Kalan Gelenek ve Görenekler Ne Demektir?

/ 20 Nisan 2022 / / yorumsuz
Atalarımızdan Kalan Gelenek ve Görenekler Ne Demektir?

Atalarımızdan Kalan Gelenek ve Görenekler Ne Demektir?

Atalarımızdan Kalan Gelenek ve Görenekler Ne Demektir? Geçmiş; bazen duyduklarımız bazen yaşanmışlıklarımız ile bizlerin geleceğine kapı aralığı açmakta. Bazen öyle olmadık durumlar karşısında dımdızlak kalabilmekteyiz, bilhassa bunlara geçmiş dedelerimizin, atalarımızın verdiği mücadeleler ile benzer olabilmekte onların verdiği mücadelenin anında nasıl karşı çıktığını düşünerekten örnek almalıyız zira onlar gibi sağlam çıkabilmek adına da olsa.

Gelenek ve göreneklerimiz; aslında bizlere bahşedilmiş bir gizli gelecek bulunmakta. Tek yapmamız gereken şey ise bunların üzerinde düşünüp gerçekçi adımlar izlememiz. Peki, herkes neden aynı örf ve adetlere, bırakalım eş olmayı yakınından bile geçmemekte bazen. Aslına bakarsanız işin içine girmemiz lazım bu durumun karşısında hatta en kuytul kuyularının diplerinde bir süre kalmalıyız.

Gelenek ve Göreneklere Olan Bağlılıklar

Dünyanın kendi başına kocaman bir yer küre olduğundan başlamak yanlış olmaz,  günümüzde Afrika’da yüzlerce kabile barınmakta fakat herbirinin tamamen kendine Bebekler Anne Karnında Nasıl Kilo Alır? özgü hal ve hareketleri var.Bunların bazı nedenleri dinleri, toplumlarının geçmişten kalan izlerle devam etmesi ve ardınca sebepleri bulunmakta. Aynı coğrafi bölgedeki kavimlerin farklılık göstermeside aslına bakacak olursak tam olarak bu noktayı bize göstermektedir.

Peki, geleneklerimize neden bağlıyız neden dolayı bu kadar sadık kalmamız sağlanılmış köklerimizde. Gelenek ve göreneklerimiz toplumumuz içerisinde bulunan bağı birlik ve beraberliğimizi de korumaktadır. Toplumdaki kültürel değerlerin yaşaması için, toplumda birlik ve beraberliği sağlamak gerekir. Ayrıca geleceğe dönük toplumun kendini yaşatması açısından değerlidir. Bu konuda  Napolyon “Yaşlı ve tecrübeli dünyamız bize göstermiştir ki, örf ve adetlerimiz günümüz kuramlarından çok daha kıymetlidir.” sözü ile değinmekte. Gerçek de böyle değil mi ki.

Gelenek ve Görenekler Ne Anlama Gelir?

Babaannelerimizin bizim hakkımızda hastalıklar hakkında verdikleri ipucu oysa ne okunulmuş tıbbi bir bölüm nede araştırılmış bir bilgi birikimleri yoktur.  Gelenekler bir DNA’nın en alt zinciri olarak görünmektedir. Bu her ne kadar benimsenilmiş veya benimsenmemiş olunsun özümüzde var olmaktadır. Herhangi bir diyalog içerisinde herhangi bir davranış içerisinde olalım iç sesimiz diye ara ara kulak verdiğimiz bu ses geleneklerimizin ruhumuza konuşmasıdır. Hayatımıza olan bakış açımız tamamen nerdeyse bizlere buradan tesir etmekte. Bir toplumun yaşaması ve kendini koruması gelenek ve göreneklerine ne kadar sıkı tutunduğundan geçer.

Türk Toplumunun Gelenek ve Göreneklerine Örnekler

Ülkemizde gelenek ve görenekler içerisinde;

  • Bayramlarda el öpmek
  • Büyüklerin yanında uzanmamak ya da bacak bacak üzerine atmamak
  • Kız isteme merasimi ve tuzlu kahve geleneği
  • Bayram harçlığı ya da mendil, şeker vermek gibi örnekler sayılır.

Tavsiye

Gece Makyajı Nasıl Yapılır?