Arılar Olmayınca Dünyanın Yok Olacağı Doğru Mudur? 

/ 19 Nisan 2022 / / yorumsuz
Arılar Olmayınca Dünyanın Yok Olacağı Doğru Mudur? 

Arılar Olmayınca Dünyanın Yok Olacağı Doğru Mudur? 

Arılar Olmayınca Dünyanın Yok Olacağı Doğru Mudur? Bal arıların mühim olduğunu belki de çoğumuz biliyoruzdur. İnsanoğlu için yemek üretirler ve bunu doğada bizlere sunmaktalar. Eğer arılar soyu yok olursa gerçekten bizlere kötü şeyler gelebilir. Hatta Einstein’in o çokça söylenen “Arılar yok olursa, gelecek yıllarda insan popülasyonu de yok olur” sözü bu söylenene paralel görüşlerden birisidir.  Lafı vardır. Fakat bu lafı onun bilmediğine dair laflar var.

Yine de şimdilerde çoğu insan bu sözü o kişinin söylediğini iddia etmekte. Peki bu sahiden doğru mu? Tükettiğimiz her 3 öğünümüzde biri bal arıları için mümkün. İnsan yaşamı ve halk, çok kırılgan durumlar üzerine kuruldu. Bu hallerden biri ise bal arılarıdır. Bal arıları yok olursa beraberinde çokça ekinler de solar. Bu da ilerleyen zamanlarda milyonlarca kişinin ölümüyle noktalanır. Bal arıları parasal anlamda de çokça bir öneme sahiptirler.

Her sene polenlenen çiçeklerin mali kısımları 265 milyar dolar durumundadır. Bal arısının bulunmadığı bir evrende, tükettiğimiz besinler yok olurlar. Arılar yediğimizde Dünya Ülkelerinde ve Türkiye’de Başlık Parası temel yiyeceklerde de mühim rol oynarlar. Fakat şimdilerde arılar yavaş yavaş ölüyor, arıcılar senelik %30-%90 kayıp gördüklerini belirtti. Buna (Koloni çöküşü düzensizliği) deniyor. Bu arıların yok olma sebebi, yeryüzündeki insanların çok fazla olmasıdır. Bazıları tamamen solunum yollarına girip öldürmekte. Bazıları arının bedenine girip onu zayıf düşürmekte ve hayatının sonuna dek arının vücudunda yaşıyorlar. Sorusuna cevap olarak evet yanıtı verilebilir.

Arılar Olmayınca Yaşamımız Tehdit Edilebilir?

Arılar olmayınca dünyanın yok olacağı doğru mudur? Arılar bazenölmüyor ve kusurlu arılar meydana çıkıyor. Arı ölümlerinin arttıran bir başka seçenek de zehirli dumanlardır. Böcek ilaçları, hızlı döküm yüzünden az sayıda besin düzeyi vb. durumlar arı kayıplarına yol açmakta. Uzman insanlara göre bu durum böyle devam edebilirse arılar yok olabilir, arılar yok olduğunda ise insanlık ancak 4 sene yaşayabilecek. Yani bu olanlar Einstein’in sözünü doğrulamaktadır.

Bu doğru durum, Einstein tarafınca yapılsın ya da yapılmadan arıların yok olabilmesi her şekilde dünyanın de çöküşünü getirebilecektir. Canlı yaşamı ve nesiller, yüksek derecede karışık ve kırılgan durumlar üstüne kuruludur. Bazı haller, yaşam standartımızı hatta hayatımızı düşündüğümüzden çok önemli sınırda etkilemektir. Bu hallerden biri de bal arıları. Yediğimiz her 3 b biri arılar sayesinde mümkün. Bal arıları o kadar önemli ki eğer ölürlerse binlerce ekin de beraberinde ölür. Bu da ilerleyen yıllarda milyonlarca besinden insanın açlıkla karşı karşıya gelmesiyle sonuçlanır.