Antroposen Çağda Nasıl Beslenilmelidir?

/ 17 Haziran 2022 / / yorumsuz
Antroposen Çağda Nasıl Beslenilmelidir?

Antroposen Çağda Nasıl Beslenilmelidir?

Antroposen Çağda Nasıl Beslenilmelidir? Sorusu için Antroposen kelime anlamı incelemesinde insanca çoğalmış ve dünyanın hızla değiştiği, dünya dengesinin geri değiştirilemez bir hale girdiği, iklimin bozulduğu günümüz çağını anlatır. Antroposen, bilimin ve teknolojinin geliştiği çağın yeni isimlerinden birisidir.  Bilim adamları şuanki yaşadığımız çağa bu isimi vermiştir.

Yıllardır dünyada hüküm süren insanlık dünyada geri dönüşülmesi zor hasarlara yol açmıştır. Plastik atıklar, ozon tabakasının delinmesi,  vahşi doğadaki hayvanların ve bazı bitkilerin neslinin tükenmesi, binalar arasındaki çekilmez yaşamın sonucu Antroposen çağın vermiş olduğu çağa giriştir. Bilim adamları gelecek yıllarda Antroposen çağın daha da değişeceği konusunda hem fikirdir. Tüm bu değişiklikler karşısında  insanoğlu Antroposen Çağda nasıl beslennesi gerektiğini merak etmektedir.

Antroposen Çağın Bize Kazandırdığı İyi Yönler Nelerdir?

Çağlar öncesine bakıldığında insanların nasıl anlaştıklarını düşününce nerede olduğunuzu bir göz önüne alın. İlk çağlarda insanlar dumanla iletişim kurmaktaydı. Lakin günümüzde dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz anda istediğiniz yerde anında iletişim kurabiliyorsunuz. Yapay zeka denilen yeni bir bilim alanı sayesinde insanlar ölmüş kişilerin yansıtılmasıyla iletişim kurabiliyorlar.

Uzayda yapılan yenilikler göz dolduruyor. Ay’a, Mars’a gitmek imkansız  gibi görünürken uzun süre insanlar gezegenlerde yaşanabilip yaşanamayacağını araştırıyorlar. Bu araştırmalar sayesinde insanlık bilim dünyasında çığırlar açmaya devam ediyor. Bu kadar bilimde ilerlemişken Doğal besinler tüketmek veya onlara doğal yollardan ulaşmak artık çok zorlaşmıştır.

Antroposen Çağın Kötü Yanları Nelerdir?

Antroposen Çağda Nasıl Beslenilmelidir? Antroposen çağın kötü yanlarından birisi beslenme düzenin bozulmasıdır. Bu kalabalık dünyada nefes almak ve yaşamak her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bu yüzden çoğu kişi hobi evleri ve hobi bahçeleri edinmektedir. Ve hobi bahçelerinde kendi mahsullerini elde etmeye çalışmaktadır.

Değişen dünyanın dengesinden tarım alanı da oldukça etkilenmiştir.  Ozon tabakasının delinmesi, buzulların erimesi, iklimlerin kayması yüzünden tarım ürünleri yoğun ilaçlara maruz kalmaktadır. Antroposen çağda beslenmeye önem verilmektedir. Eğer verilmezse insan vücudunda erkenden bazı hastalıklar baş göstermeye başlar. Dikkat edilmesi gerekenlerden birisi organik besin tüketilmesine özen göstermektir.

Antroposen Çağda Beslenme Tarzı

Yoğun ve koşuşturmacalı hayatın arasında en çok yemek yemeyi unutuyor ve sağlıksız öğünlerle geçiştiriyorsunuz. En çok yanlış olanlardan bir tanesi düzensiz beslenmedir. Olması gereken sağlıklı olan ilaç ürünlerinin değmediği ürünleri almak ve kullanmaktır. Paketli ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Yağ oranı düşürülmeli daha sade beslenilmelidir. Protein ağırlıklı olursa daha sağlıklı olacaktır. Hazır yoğurtlar yerine evde kendi mayaladığımız yoğurtlar tüketilmelidir.

Köylü pazarlarındaki ürünler daha doğal ve daha tazedir. Bunları tercih etmek sağlık açısından önemlidir. Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile farklı farklı hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Bununla savaşmak için Konusu merak uyandırmaktadır. Eskiden yapılan kış hazırlıkları bu konuda oldukça etkilidir. Kendi yaptığınız tarhanalar, salçalar, soslar marketlerdekinden çok daha sağlıklıdır.  Kısacası diyet usulü beslenmek ve sağlığınız için doğal ürünleri tercih etmek her açıdan önemlidir