Antik Çağda Kullanılan Moda Bileklikler

/ 28 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Antik Çağda Kullanılan Moda Bileklikler

Antik Çağda Kullanılan Moda Bileklikler

Eski çağda insanlar süs, korunma, dini ve daha birçok amaçla buldukları madenleri, taşları, metalleri, hayvan dişlerini ve ahşap gibi birçok malzemeyi takı yapımında kullanmışlardır. Bu takılarla insanlar birçok amaca ve moda için hizmet etmeyi planlamışlardır. Öyle ki dinsel nedenler, beğendirme çabaları, maddi varlığın simgesi, nazardan koruyan tılsım, sembol ve süs amaçları güdülmüştür. Boncuk, broş, küpe, levha ve bileklik gibi birçok takı üretilmiştir.

Antik Çağda Kullanılan ve Üretilen Malzemeler

Antik çağ insanlarının kullandıkları malzemeleri iki kategoride değerlendirmek mümkündür. Bunlardan ilki organik diğeri ise inorganik malzemelerdir. Organik malzemelerden fildişi, kemik, boncuk dizimi ve deniz kabukluları ile yapılan takılardır. İnorganik malzemeler ise madenler, taşlar, cam, pişmiş toprak gibi malzemelerdir. İnsanlar bu malzemeleri kullanarak geçmişten gelen geleneklerle özdeşleştirerek de çeşitli takılar üretmeyi başarmıştır.

Bu üretimlerle birlikte madencilik, kuyumculuk ve birçok sanat dalı da gelişim evresine girmiştir. İnsanlar için yeni uğraşlar ortaya çıkmış ve günümüze kadar ulaşan, bilgi aktaran çeşitli malzemeler bulunmuştur. Madenlerin bulunmasıyla da işçilik daha ileri seviyelere taşınmış ve böylece farklı malzemeler kullanıldıkça da farklı tarz, üslup ve kültürel zenginlikler ortaya çıkmıştır.

Bilekliklerin ve Diğer Takıların Kullanımı ve Yapıldığı Malzemeler

Günümüze antik çağdan ulaşmayı başaran takılardan bazıları küpeler ve bilekliklerdir. Küpeler de her millette ve kültürde farklı modellerde ve çeşitlerde olmuştur. Bilinen modellerden bazıları hilal, sandal ve sarmal sarkaçlı olarak üç kategoride toplanmıştır. Bu küpelerin daha çok dinsel alanlarda ön planda tutulduğu tahmin edilmektedir. Hilal küpeler metal levhaların ince şekillerde kırılmasından oluşturularak kullanılmıştır.

Sandal küpelere de kesitleri sandala benzetildiği için isim olarak bu verilmiştir. Sarmal sarkaçlı küpeler iki çeşide ayrılmış ve farklı milletlerle özdeşleştirilmiştir. Bileklikler çeşitli metallerden yapılmış ve her topluluk kendine özgü motifler kullanarak çeşitli modeller oluşturmuştur. Bunlar için değerli madenlerin yanı sıra ahşap ve boncuk süslemeleri de kullanılan önemli malzemelerdendir. Sonuç olarak insanların farklı tarihlerde yaşamış olması, farklı milletlerden veya dilden olması insanların bağlantılarını değiştirmeden farklı milletlerle özdeşleşmelerine de katkıda bulunmuştur.

 

KONU İÇERİKLERİ

  • Antik Çağda Kullanılan Moda Bileklikler
  • Antik Çağda Kullanılan ve Üretilen Malzemeler
  • Bilekliklerin ve Diğer Takıların Kullanımı ve Yapıldığı Malzemeler

Antik Çağda Kullanılan Moda Bileklikler (1 Yorum)

  1. Bu kolye gerçekten de antik çağlarda mı kullanılmış? Eğer öyle ise yüzlerce hatta binlerce yıl öncesinde yaşayanlar gayet zevkli bir kişiliğe sahiplermiş.